Pasaulyje

2018.07.25 11:43

Lenkijos Senatas pritarė aukščiausiojo teismo pakeitimams

BNS2018.07.25 11:43

Lenkijos Senatas anksti trečiadienį patvirtino prieštaringai vertinamą įstatymą dėl Aukščiausiojo teismo reformos, bet kritikai sako, kad taip vyriausybė imasi kontroliuoti teismų sistemą ir kad pakeitimai kelia grėsmę šalies demokratijai.

Pakeitimams pritarė 60 senatorių, „prieš“ balsavo 30, vienas susilaikė. Priėmus naująjį įstatymą bus lengviau pakeisti aukščiausiojo teismo pirmininkę Malgorzatą Gersdorf, kuri anksčiau šį mėnesį atsisakė trauktis.

Senatui svarstant įstatymo projektą, šimtai demonstrantų lauke šaukė „Gėda!“ ir „Senatoriau, nepasirašyk!“. Protestuotojų šauksmai girdėjosi ir posėdžių salėje.

Naujasis įstatymas, kuriam žemieji parlamento rūmai pritarė kiek anksčiau, yra dalis prieštaringai vertinamų teismų sistemos reformų, kurias vyriausybė vykdo norėdama pakeisti dešimtis teisėjų visų instancijų teismuose, įskaitant aukščiausiąjį teismą.

Opozicijos senatorius Aleksander`as Pociejus iš liberalios partijos „Pilietinė platforma“ (PO) pastarąjį įstatymą pavadino aukščiausiojo teismo puolimu.

Opozicija, demokratijos prievaizdai ir Europos Sąjunga perspėjo, kad šiais pakeitimais pakertama teismų nepriklausomybė, teisinė valstybė ir, galiausiai, demokratija.

Tačiau vyriausybė tvirtina, kad tokiais pasiūlymais kovojama su korupcija ir pertvarkoma teismų sistema, vis dar persekiojama Lenkijos komunistinių laikų palikimo.

Pasiūlymus dar turi pasirašyti prezidentas Andrzejus Duda, valdančiosios dešiniojo sparno partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) sąjungininkas.

Naujasis įstatymas priimtas po kelias savaites trukusio sąmyšio dėl prievartinio  aukščiausiojo teismo teisėjų išėjimo į pensiją pagal įstatymą, kuriuo jų pensinis amžius buvo sumažintas nuo 70 iki 65 metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt