Pasaulyje

2015.09.08 13:45

„Chevron“ per teismą įsigavo į savo kritikų elektroninius paštus

LRT.lt2015.09.08 13:45

Edwardo Snowdeno dėka JAV piliečiai sužinojo, kad jų susirašinėjimai elektroniniu paštu nėra apsaugoti nuo Nacionalinės saugumo agentūros, tačiau korporacijos „Chevron“ prašymu JAV teismas priėmė sprendimą, kuriuo elektroninio pašto paslaugų teikėjus įpareigojo atskleisti savo vartotojų susirašinėjimo duomenis.

Edwardo Snowdeno dėka JAV piliečiai sužinojo, kad jų susirašinėjimai elektroniniu paštu nėra apsaugoti nuo Nacionalinės saugumo agentūros. Dabar jie nėra visiškai saugūs ir nuo privačių įmonių. Korporacijos „Chevron“ prašymu JAV teismas priėmė sprendimą, kuriuo elektroninio pašto paslaugų teikėjus įpareigojo atskleisti savo vartotojų susirašinėjimo duomenis.

Birželio pabaigoje priimtu teismo sprendimu elektroninio pašto paslaugų tiekėjai „Google“, „Yahoo“ ir „Microsoft“ buvo įpareigoti suteikti duomenis apie 101 savo vartotoją. Elektroninio pašto turinys nebus liečiamas, tačiau turės būti atskleistos susirašinėjusiųjų tapatybės, susirašinėjimo laikas ir vieta devynerių metų laikotarpiu, rašo žurnalo „Mother Jones“ naujienų svetainė.

Tarp asmenų, kurių susirašinėjimo duomenys bus paviešinti, yra aktyvistų, teisininkų ir žurnalistų, kurie kritikavo ir padavė į teismą „Chevron“ dėl to, kad ši vykdydama veiklą Ekvadore nuodingais chemikalais užteršė Amazonės upę.

Nuo 1993 metų kompensuodama žalą Ekvadoro bendruomenėms „Chevron“ sumokėjo 19 mlrd. JAV dolerių kompensacijų, o dabar siekia įrodyti, kad tapo masinio pinigų prievartavimo arba reketo auka ir tam prašo susirašinėjimo duomenų.

Niujorko federalinis teisėjas Lewisas Kaplanas sprendimą motyvavo tuo, kad asmenys, kurių elektroninio pašto duomenų prašoma, nėra JAV piliečiai ir jiems negalioja Pirmąja konstitucijos pataisa garantuojama teisė į privačią korespondenciją. Tačiau visų jų tapatybės nėra žinomos ir „Mother Jones“ teigia, kad dalis paskyrų vartotojų yra JAV piliečiai.

Panašaus pobūdžio bylose JAV teismai yra atmetę prašymų dėl šalies piliečių duomenų. Šiemet „Chevron“ per teismą nepavyko išreikalauti dokumentų iš organizacijos „Amazon Watch“, kuri yra viena didžiausių jos kritikių.

Problema dėl elektroninio pašto yra ta, kad iš anksto sunku žinoti, kas yra tam tikros paskyros vartotojas – JAV pilietis ar užsienietis. Net jei iš pradžių būtų atskleidžiama asmens tapatybė ir paaiškėtų, kad tai JAV pilietis, būtų pažeista jo konstitucinė teisė į privatumą. Tarp teisininkų ginčijamasi ir dėl to, ar duomenis galima atskleisti, net jei kalba eina apie užsienio pilietį.

Be to, dalis asmenų, kurių elektroninio pašto naudojimo duomenų prašoma, nėra kaltinamieji pinigų prievartavimo byloje. Vienas iš „Mother Jones“ kalbintų teisininkų teigė, kad panašūs duomenų poėmiai iš trečiųjų šalių yra įprasta praktika, o kitas teigė, kad būtina įrodyti, jog tam tikras elektroninio pašto adresas yra svarbus bylai: metodas, panašus į žvejybą tinklais, netinka.

„Chevron“ ieškinį dėl reketo teisme numatoma pradėti nagrinėti spalio 15 dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.