Pasaulyje

2018.07.23 09:34

Sirijoje toliau griaudint karui, dalis šeimų grįžta atgal: tenka pradėti gyvenimą iš naujo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.23 09:34

Nors Sirijoje dar griaudi karas, plūsta pabėgėliai, nemažai šeimų grįžta patikrinti, ar išliko jų namai ir imasi darbo – prikelti juos iš griuvėsių. Vyrams tenka imtis statybininko profesijos, nors su ja iki tol neturėjo nieko bendra.

Tai Harastos miestas netoli Damasko, rytinėje Gutoje, kuri ilgai buvo sukilėlių tvirtovė. Ilgas savaites jį buvo apsiautusios režimo pajėgos, nuolat apšaudė iš oro, artilerijos, marino badu, bet nemažai gyventojų spėjo ištrūkti ir dabar pamažu grįžta – pirmiausia įsitikinti, ar galima atstatyti jų namus.

„Padėtis įvairiuose rajonuose skirtinga, vienur sugriauta 5–10 procentų pastatų, kitur – 30–40 procentų. Jau išvalėme maždaug 100 tūkstančių kubinių metrų nuolaužų, bet dar šešiskart tiek liko“, – sako Harastos meras Adnanas al Wazas.

Grįžta daugiausia vyrai, šeimos dar saugesnėse vietose ir laikinos saugumo priemonės reikalauja, kad už miesto ribų gyvenantys žmonės neliktų sutemus.

Kad ir kokia profesija ar amatas maitino iki karo, dabar apsimoka viena – imtis statybų, bet prieš tai surinkti nuolaužas.

„Dirbau degalinėje, bet dabar ji sugriauta. Dabar Harastoje valau griuvėsius, dabar tai vienintelis darbas, kurį įmanoma rasti“, – aiškina Hassanas Ayashas.

Ne taip seniai Harastoje gyveno ketvirtis milijono žmonių, šeimų galvos dirbdavo daugiausia Damaske, o gyveno čia, nes būstai pigesni. Dabar likusių maždaug 15 tūkstančių, tiksliau negalinčių išvykti, kol valdžia neišsiaiškins jų tapatybės.

Taip atrodo daug miestų ir miestelių Sirijoje, ypač aplink Damaską. Valdžia skuba ardyti vos gyvus namus, kurie gali visai sugriūti. Priimtas įstatymas, leidžiantis nusavinti pastatus, kad jie būtų atstatyti, tai sukėlė nerimo milijonams namus palikusių sirų, kad neteks teisės į nuosavybę.

Plačiau – Jolantos Paškevičiūtės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt