Pasaulyje

2018.07.22 16:06

Izraelis evakavo į Jordaniją 800 Sirijos gelbėtojų organizacijos „Baltieji šalmai“ narių

BNS2018.07.22 16:06

Izraelis JAV ir Europos šalių prašymu sekmadienio naktį evakavo į Jordaniją 800 Sirijos gelbėtojų organizacijos „Baltieji šalmai“ narių su šeimomis, pranešė armijos radijas.

Tai pirmas tokio pobūdžio Izraelio įsikišimas į ilgą Sirijos pilietinį karą.

Izraelis JAV ir Europos šalių prašymu sekmadienio naktį evakavo į Jordaniją 800 Sirijos gelbėtojų organizacijos „Baltieji šalmai“ narių su šeimomis, pranešė armijos radijas. Gelbėtojams savanoriams pavojų kėlė Sirijos pietuose puolančios režimo pajėgos, sakoma pranešime.

Jordanija savo ruožtu patvirtino, kad į šalies teritoriją atvyko 800 Sirijos piliečių, kurie vėliau bus perkelti į Vakarų valstybes. 

Minimi civiliai iš „Baltųjų šalmų“ organizacijos „buvo evakuoti iš karo zonos Pietų Sirijoje, dėl realaus pavojaus jų gyvybėms“, socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Izraelio pajėgos, pavadindamos operaciją „išskirtiniu humanitariniu gestu“.

Izraelio kariuomenė teigė, kad veiksmai gelbėjant organizacijos narius nekeičia šalies nesikišimo į Sirijos pilietinį karą politikos.

Evakuoti sirai Jordanijoje liks trims mėnesiams, o vėliau bus perkelti į Jungtinę Karalystę, Vokietiją ir Kanadą, sakė Jordanijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Mohammedas al Kayedas.

„Prašymas buvo patenkintas išskirtinai dėl humanitarinių priežasčių“, – pridūrė jis.

2013 metais įkurta „Sirijos civilinė gynyba“, dar vadinama „Baltaisiais šalmais“, sukilėlių kontroliuojamose teritorijose gelbsti sužeistuosius po aviacijos smūgių, apšaudymo ar sprogimų.

Pareigūnai tvirtina, kad Jungtinių Valstijų ir kitų Vakarų šalių remiami „Baltųjų šalmų“ savanoriai yra tikėtinas taikinys Sirijos vyriausybės pajėgoms, kurios siekia atkovoti pietvakarinės šalies dalies kontrolę. Evakuacijos planai buvo paspartinti po praėjusią savaitę įvykusio NATO viršūnių susitikimo.

Sirijos vyriausybei birželį pradėjus puolimą, zona pasienyje Golano Aukštumose tapo saugiausia vieta pietvakarių Sirijoje – čia apsistojo tūkstančiai pabėgusių civilių. Sirijos vyriausybės puolimo tikimybė teritorijoje yra maža, nes režimas baiminasi susilaukti atsako iš Izraelio.

„Baltieji šalmai“ paprastai veikė opozicijos kontroliuojamose Sirijos teritorijose, kur vyriausybės paslaugų beveik nėra. Organizacijos nariai rizikuoja gyvybėmis gelbėdami nuo vyriausybės pajėgų antskrydžių ir bombardavimų nukentėjusius civilius.

Tačiau Sirijos vyriausybė ir Rusija „Baltuosius šalmus“ laiko užsienio valstybių „agentais“ ir ne kartą organizaciją kaltino gelbėjimo misijų ar cheminių atakų organizavimu.

Izraelis jau kelerius metus siunčia pagalbą į Siriją ir suteikė medicininę pagalbą tūkstančiams sirų civilių, pasiekusių sieną Golano Aukštumose. Izraelio kariškiai nurodo, kad per pastaruosius dvejus metus nusiuntė daugiau kaip 1,5 tūkst. t maisto, 250 t drabužių ir beveik milijoną litrų degalų.

Izraelio armija nurodo, kad ir toliau padės tiems, kam reikia pagalbos, bet neleis, kad į šalies teritoriją patektų daug pabėgėlių.

1,2 tūkst. kv. km Golano Aukštumų Izraelis nuo Sirijos atplėšė per 1967 metų Šešių dienų karą, o paskui šią dalį aneksavo. Tarptautinė bendrija šio žingsnio nepripažįsta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.