Pasaulyje

2018.07.19 11:41

Maskva neigia, kad suimta Rusijos agentė siekė daryti poveikį JAV politikai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.19 11:41

Maskva neigia, kad Jungtinėse Valstijose suimta Rusijos agentė Marija Butina siekė daryti poveikį JAV politikai, ir pavadino tai sąmokslu, kuriuo siekiama paveikti dviejų šalių lyderių susitikimo rezultatus. 29-erių Rusijos pilietė įtariama rezgusi planus daryti įtaką JAV politikai, užmezgant ryšius su įvairiomis organizacijomis, tokiomis kaip šaunamųjų ginklų lobistus vienijanti Nacionalinė šaulių asociacija.

M. Butina kaltinama siekusi veikti kaip Rusijos agentė užmegzdama ryšius su įtakingais JAV asmenimis bei įsitraukdama į organizacijas, darančias poveikį JAV politikai. Apie jos areštą paskelbta pirmadienį, JAV prezidentui skrendant iš Helsinkio į Vašingtoną po pirmojo dvišalio susitikimo su Vladimiru Putinu.

Po susitikimo Donaldas Trumpas sulaukė savo oponentų priekaištų, kad nepakankamai spaudė Kremliaus vadovą dėl numanomo Maskvos kišimosi į JAV prezidento rinkimus. Kai kurie jį netgi pavadino išdaviku.

JAV Teisingumo departamentas nurodė, kad M. Butina pažeidė įstatymus, nes neatskleidė JAV tarnyboms, jog ji veikia Rusijos vyriausybės naudai.

„Daug kartų ji buvo pastebėta viešuose politiniuose ir kituose svarbiuose politikams susibūrimuose, politinių kampanijų renginiuose. Ji neveikė slaptai, neslėpė savo asmenybės“, – sakė žurnalistas Chadas Day.  

Kremliaus atstovai gina savo tėvynainę ir vadina tai politinio įsakymo vykdymu prieš vykusį D. Trumpo ir V. Putino susitikimą, mat kaltinimai M. Butinai buvo pareikšti dieną prieš susitikimą.

„Nors jos advokatas teigia, kad ji atvyko į Jungtines Valstijas studijuoti, tarnybos jau dabar sako turinčios pakankamai įrodymų, jog ji, veikdama kaip lobistinės ginklų asociacijos vadovė, mezgė ryšius su įtakingais politikais ir verslininkais, ir tai vykdė vieno aukšto Kremliaus pareigūno nurodymu. Manoma, kad žmogus, kuriam ji ilgą laiką dirbo yra Aleksandras Toršinas“, – tikino Ch. Day. 

V. Putino sąjungininkas A. Toršinas šiuo metu eina aukštas pareigas Rusijos centriniame banke. Anksčiau jis buvo įtakingas įstatymų leidėjas. Jis taip pat yra vienas iš aukšto rango Rusijos pareigūnų, kuriems Jungtinės Valstijos yra paskelbusios sankcijas.

JAV Teisingumo departamento pranešime teigiama, kad M. Butina savo veiklą Jungtinėse Valstijose vykdė būtent šio Rusijos pareigūnų įvardijamo asmens nurodymu. Pranešime sakoma, kad M. Butina ir A. Toršinas siekė užmegzti ryšius su Jungtinių Valstijų politikais, kad sukurtų kanalus, kuriuos Rusija galėtų panaudoti siekdama paveikti JAV priimamus nacionalinius sprendimus.

Išsamiau – Valdonės Rudenkienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.