Pasaulyje

2018.07.19 07:42

Lenkijoje toliau bus svarstoma debatus įplieskusi teismų reforma

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.19 07:42

Ketvirtadienį Lenkijos parlamente toliau bus svarstoma daug debatų sukėlusi teismų reforma. Siūlomas įstatymo pakeitimas leis valdantiesiems greičiau paskirti Aukščiausiojo teismo vadovą. Dėl dar mėnesio pradžioje įsigaliojusių teisės aktų atleista daug pensinio amžiaus teisėjų. Valdantieji tai vadina apsivalymu nuo sovietinio palikimo, opozicija ir Briuselis – grėsme teismų nepriklausomumui ir valdžių atskyrimo principui.

Protestai priešais Lenkijos parlamentą šiomis dienomis itin dažni, jų laukiama ir ketvirtadienį. Taip susirinkę protestuotojai priešinasi valdančiosios partijos „Teisės ir teisingumo“ vykdomai teismų reformai. Baiminamasi, kad teisėjų skyrimas bus sutelkiamas valdžios rankose, o ketvirtadienį svarstomas įstatymo projektas palies prokuratūrą, Aukščiausiąjį teismą ir Nacionalinę teismų tarybą.

Dėl anksčiau įsigaliojusių teisės aktų atleista daugelis pensinio amžiaus teisėjų. Tačiau patys teisėjai sako, jog nauji pakeitimai pažeidžia konstituciją, todėl priešinasi, o kai kurie ir toliau eina į darbą.

Pasak jų, nors įstatymai sumažino pensinio amžiaus ribą, teisėjų teigimu, kadencijos numatytos konstitucijoje, todėl nė vienas teisės aktas negali jai prieštarauti.

Daugiau apie tai – Valdonės Rudenkienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt