Pasaulyje

2018.07.18 20:29

Makedonijoje gali būti dislokuoti ES sienų apsaugos pareigūnai

BNS2018.07.18 20:29

Briuselis ir Skopjė susitarė dėl Europos Sąjungos sienų apsaugos pareigūnų dislokavimo Makedonijoje, jei bendrą sieną su Graikija turinti valstybė susidurtų su „staigiais migracijos iššūkiais“.

ES migracijos komisaro Dimitrio Avramopulo ir Makedonijos vidaus reikalų ministro Olivero Sprasovskio iniciatyva pasiektas susitarimas leis ES sienų valdymo agentūrai rengti su Skopje bendras operacijas.

Dabar oficialiai uždarytu vadinamuoju Vakarų Balkanų maršrutu, einančiu per Graikiją ir Makedoniją į Centrinę Europą, tebesinaudoja migrantai, mokantys žmonių kontrabandininkams, kad pasiektų turtingesnes ES šalis.

Savo pranešime spaudai D. Avramopulas nurodė, kad susitarimas su Makedonija leis ES sienų tarnybai „pasitelkti visą savo potencialą ir sparčiai reaguoti į migracijos iššūkius“.

Sutartis oficialiai bus pasirašyta vėliau, kai bus pašalintos teisinės kliūtys ir bus gautas Europos Parlamento pritarimas, nurodė Europos Komisija.

Bendradarbiauti tapo lengviau, Makedonijai praeitą mėnesį sudarius susitarimą su Graikija, kad šalis bus pervadinta Šiaurės Makedonija. tokiu būdu siekiama išspręsti nuo 1991 metų abiejų valstybių santykius temdantį ginčą.

Tačiau naujajam pavadinimui dar turi būti pritarta per referendumą, vyksiantį vėliau šiais metais.

Makedonija yra į šiaurę nuo Graikijos, į vakarus nuo Bulgarijos ir į rytus nuo ES nepriklausančios Albanijos, su kuria blokas vasarį pasirašė bendradarbiavimo susitarimą.

Derybos dėl panašių sutarčių tebevyksta su Bendrijai nepriklausančiomis Serbija bei Bosnija ir Hercegovina.

Iki šių metų pabaigos ES sienų ir pakrančių apsaugos pareigūnų skaičių ketinama padidinti iki 1 300. 2014 metais jų tebuvo 300.

Vis dėlto Komisija siūlo šį skaičių didinti daug daugiau – iki 10 tūkst. pareigūnų.

ES pavyko sumažinti prieglobsčio ieškotojų ir kitokių migrantų srautą, pasirašius bendradarbiavimo sutartis su tranzito šalimis Turkija ir Libija.