Naujienų srautas

Pasaulyje2018.07.17 20:16

B. Obama N. Mandelos atminimui skirtoje kalboje papriekaištavo D. Trumpui?

BNS 2018.07.17 20:16

Buvęs JAV prezidentas Barackas Obama antradienį pasakė didžiausio dėmesio sulaukusią savo kalbą po darbo Baltuosiuose rūmuose pabaigos ir paragino žmones visame pasaulyje gerbti žmogaus teises bei kitas vertybes, kurioms yra iškilęs pavojus.

PAR sakydamas emocingą kalbą 100-osioms kovos su apartheidu lyderio Nelsono Mandelos gimimo metinėms, eksprezidentas nusitaikė į „tvirtos rankos politiką“.

Nors jį pakeitusio prezidento Donaldo Trumpo vardo nepaminėjo, B. Obama kalbėjo priešingai D. Trumpo politikai daugelyje sričių. Buvęs prezidentas ragino žmones puoselėti idėjas, dėl kurių dirbo N. Mandela, įskaitant demokratiją, įvairovę, toleranciją ir gerą švietimą visiems.

B. Obama savo kreipimąsi pradėjo dabartinius laikus pavadindamas „keistais ir neaiškiais“, kai „kiekvienos dienos naujienų ciklas atneša vis daugiau antraščių, nuo kurių sukasi galva ir kyla nerimas“.

Šiais laikais „matome, kaip didelė pasaulio dalis grasina grįžti prie pavojingesnių, brutalesnių darbo metodų“, sakė B. Obama.

Jis nusitaikė į politikus, stumiančius „baimės, apmaudo, apsikasimo politiką“, ir sakė, kad jie juda „greičiu, kuris vos prieš kelerius metus buvo neįsivaizduojamas“.

Užsipuldamas „tvirtos rankos politiką“ jis sakė, jog „tie, kas yra valdžioje, siekia pakirsti visas institucijas, ... suteikiančias demokratijai prasmę“.

B. Obama pridūrė: „Aš nekeliu panikos, paprasčiausiai deklaruoju faktus. Apsidairykite aplinkui.“

Pasak jo, „tarp politinių lyderių visiškai prarandama gėda, kai jie užklumpami meluojantys ir tiesiog dvigubina statymus ir meluoja dar daugiau“.

Pasak B. Obamos, šiais laikais „žmonės tiesiog išgalvoja dalykus“ politikoje ir nebesigėdija sučiupti. Eksprezidentas perspėjo, kad faktų neigimas galėtų būti demokratijos pražūtis.

Reuters/Scanpix nuotr.

Tačiau jis priminė auditorijai, kad „išgyvenome ir sunkesnių laikų“, perėjome „gilesnių slėnių“.

B. Obama taip pat reiškė paramą visų formų lygybei ir sakė: „Būčiau manęs, kad tai jau perpratome.“

Buvęs prezidentas aistringai gynė toleranciją ir sakė, kad žmonės, žeminantys kitus, yra „riboto proto“.

„Kova už pagrindinį teisingumą niekad nebūna iš tikrųjų baigta“, – sakė jis. 

Kalboje jis paminėjo net Pasaulio futbolo čempionatą laimėjusią Prancūzijos rinktinę ir jos įvairovę: „Ne visi šių žmonių man atrodo panašūs į galus. Bet jie yra prancūzai!“

Kritikuodamas korupciją ir neapykantą jis perspėjo, kad šalis, kurios leidžiasi į ksenofobiją, „galiausiai ... apima pilietinis karas“.

Jo žodžius maždaug 14 tūkst. žmonių minia kriketo stadione Johanesburge palydėdavo sveikinimo šūksniais. Kalba buvo tiesiogiai transliuojama internetu.

„Vien stovėdamas šioje scenoje ir pagerbdamas Nelsoną Mandelą B. Obama iškalbingai priekaištauja Trumpui“, – sakė Johanesburge įsikūrusio Vitvatersrando universiteto tarptautinių santykių profesorius Johnas Stremlau.

Pasak jo, laikas taip pat palankus, nes įsipareigojimai, apibrėžiantys N. Mandelos gyvenimą, „yra puolami“ Jungtinėse Valstijose ir kitur.

„Vakar matėme kartu stovinčius Trumpą ir (Rusijos prezidentą Vladimirą) Putiną, o dabar matome priešingą komandą: Obamą ir Mandelą“, – sakė J. Stremlau.

Tai pirmas B. Obamos vizitas Afrikoje nuo 2017 metų pradžios, kai jis paliko JAV prezidento postą. Anksčiau šią savaitę jis Kenijoje aplankė savo velionio tėvo gimtąsias vietas.

Savo kalboje B. Obama akcentavo, kaip 27 metus kalintas Nobelio taikos premijos laureatas N. Mandela tęsė, regis, šansų neturėjusią kampaniją prieš apartheidą – griežtą PAR baltųjų mažumos valdžios sistemą.

N. Mandela, kuris 1990 metais buvo paleistas iš kalėjimo ir po ketverių metų tapo pirmuoju juodaodžiu PAR prezidentu, mirė 2013-aisiais, palikdamas įtaigų susitaikymo, įvairovės, priešinimosi ekonominei ir kitokiai nelygybei idėjų palikimą.

B. Obama vengia viešai kalbėti apie D. Trumpą, kurio administracija panaikino ar puolė svarbius jo pasiekimus. Vadovaujant D. Trumpui JAV pasitraukė iš 2015 metų Paryžiaus klimato susitarimo ir susitarimo dėl Irano branduolinės programos. Dabartinis prezidentas taip pat bandė atšaukti „Obamacare“ vadinamas savo pirmtako sveikatos apsaugos priemones.

Pirmasis JAV juodaodis prezidentas savo kalboje nekomentavo politikos, bet kalbėjo platesnėmis temomis ir reiškė susižavėjimą N. Mandela, kurį laikė globėju.

Būdamas senatorius B. Obama nusifotografavo su N. Mandela, o tapęs prezidentu jam nusiuntė nuotraukos kopiją. Ją N. Mandela laikė savo kabinete.

B. Obama taip pat apsilankė N. Mandelos kalėjimo kameroje, o 2013-aisiais per jo laidotuves pasakė kalbą ir pareiškė, kad PAR lyderio gyvenimas jį įkvėpė.

Daugelis PAR gyventojų laiko B. Obamą N. Mandelos įpėdiniu – dėl jo novatoriško vaidmens ir paramos rasinei lygybei Jungtinėse Valstijose ir visame pasaulyje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi