Naujienų srautas

Pasaulyje2018.07.16 20:19

D. Trumpas: blogi JAV ir Rusijos santykiai prieš kelias valandas pasikeitė

LRT.lt, ELTA, 15min.lt 2018.07.16 20:19

Derybos su D. Trumpu buvo naudingos ir vyko dalykiškai bei atvirai, pareiškė per spaudos konferenciją Helsinkyje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. V. Putinas pareiškė tikįs, jog žengti pirmieji žingsniai, kad būtų pagerinti santykiai tarp Rusijos ir JAV ir atkurtas prarastas pasitikėjimas. Šios nuomonės laikėsi ir D. Trumpas. Vis tik D. Trumpo pozicija spaudos konferencijoje sulaukė kritikos – JAV prezidentas vadinamas išdaviku.

Priekaištai D. Trumpui, kuris V. Putino akivaizdoje pliekė pačios Amerikos teisėsaugininkus ir žvalgybininkus, jau liejasi.

Respublikonas senatorius Lindsey Grahamas D. Trumpo spaudos konferenciją kartu su V. Putinu pavadino „praleista proga“ griežtai įspėti daugiau nebesikišti į rinkimus JAV: „Toks prezidento Trumpo atsakymas Rusijoje bus matomas kaip silpnybės įrodymas ir sukurs daugiau problemų, nei jų išspręs.“

Reuters/Scanpix nuotr.

Dar vienas respublikonas, senatorius Jeffas Flake`as pridūrė: „Niekada nemaniau, kad ateis diena, kai Amerikos prezidentas stovės šalia Rusijos prezidento ir kaltins JAV dėl Rusijos agresijos. Tai yra gėdinga.“

D. Trumpo pasirodymą aštriai sukritikavo net prezidentui paprastai palankios televizijos „Fox Business“ žurnalistas Neilas Cavuto, pareiškęs, kad yra „pasišlykštėjęs“.

Anot kai kurių apžvalgininkų, D. Trumpas vien per viešą spaudos konferenciją turėjo ne vieną ir ne dvi progas kaip nors atsakyti į V. Putino žodžius dėl kišimosi į rinkimus, tačiau to nepadarė.

Garsus rusas žurnalistas Andrejus Soldatovas tviteryje net pastebėjo: „Ar aš teisingai supratau, kad Trumpas užbaigė spaudos konferenciją leisdamas Putinui sudirbti pačių JAV teisėsaugą?“

JAV žurnalistas Andersonas Cooperis pasipiktinęs iškart po spaudos konferencijos pareiškė: „Jūs žiūrėjote vieną gėdingiausių Amerikos prezidento pasirodymų.“

„Ši spaudos konferencija Kremliui davė viską, ko jis tikėjosi. Putinas atrodė kaip suaugęs ir subrendęs politikas, kuris pavertė Rusiją lygia JAV šalimi. Trumpas savo ruožtu iš esmės išteisino Rusiją dėl kišimosi į rinkimus ir užsipuolė savo paties šalį“, – tviteryje pareiškė ir M. Galeotti.

Žemiau jau minėtas buvęs CŽV direktorius J. Brennanas tame pačiam tinkle konstatavo: „Donaldo Trumpo pasirodymas spaudos konferencijoje Helsinkyje pasiekia ir perlipa sunkaus nusikaltimo ribą. Tai buvo valstybės išdavystė. JO komentarai buvo imbeciliški, bet jis taip pat Putino kišenėje. Respublikonai patriotai, kur jūs???“

V. Putino tiradų D. Trumpas nestabdė

D. Trumpas nustebino gausybę JAV saugumo ekspertų ir politikų, iš esmės leidęs suprasti, kad labiau tiki V. Putino paaiškinimais, o ne Amerikos žvalgybos tarnybų vertinimais dėl kišimosi į rinkimus JAV.

„Nematau jokių priežasčių Rusijai kištis. Prezidentas Putinas nepaprastai tvirtai ir galingai šiandien tai paneigė“, – pareiškė JAV prezidentas, dar prieš tai leidęsis į InfoWars.com vertus pasvarstymus apie „džentelmeną iš Pakistano ir Demokratų partijos serverius“.

Reuters/Scanpix nuotr.

Tuo tarpu V. Putinas tuomet pareiškė, kad Rusija – demokratinė valstybė, ir ironiškai paklausė, ar Amerika – demokratiška: „Tikiuosi, kad jūs neatimate iš savo šalies tokios teisės. Ar tikite, kad JAV – demokratiškos? Jei taip, šį reikalą turi išspręsti teismai.“

Rusijos prezidentas dar paminėjo savo kritiką, kalėjime mirusio Sergejaus Magnickio darbdavį Billą Browderį, taip pat – finansininką George`ą Sorosą.

Atsakydamas į klausimą, ar Rusija turi D. Trumpą kompromituojančios medžiagos, apie kurią rašoma Christopherio Steele`o sudarytame dokumente, V. Putinas pridūrė: „Aš irgi buvau saugumietis, tad žinau, kaip tie dokumentai sudaromi.“

Tiesa, V. Putinas teigė, kad D. Trumpas ir toliau teigia, jog „Krymo prisijungimas prie Rusijos“ buvo nelegali aneksija. Rusija esą laikosi kitos nuomonės ir apskritai yra „uždariusi“ Krymo klausimą.

V. Putinas: susitikimas praėjo sėkmingai

V. Putinas pabrėžė, kad šiandien ir Rusija, ir JAV susiduria su visiškai kitokiomis grėsmėmis, ir jas atremti galima tik suvienijus pastangas.

„Tai ir pavojingas tarptautinio saugumo mechanizmo, stabilumo išbalansavimas, regioninės krizės, terorizmo grėsmių plitimas, tarptautinis nusikalstamumas, pasaulio ekonomikos problemų aštrėjimas, ekologinės ir kitokios grėsmės“, – pažymėjo Rusijos prezidentas.


Anot V. Putino, sunkumai ir sudėtinga atmosfera Rusijos ir JAV santykiuose neturi objektyvių priežasčių.

„Visiems akivaizdu, kad dvišaliai santykiai išgyvena sudėtingą laikotarpį. Bet šie sunkumai, susiklosčiusi įtempta atmosfera neturi objektyvių priežasčių. Šaltasis karas seniai baigėsi, aštrios ideologinės dviejų šalių konfrontacijos epocha nuėjo į praeitį, padėtis pasaulyje kardinaliai pasikeitė“, – teigė V. Putinas.

Rusijos prezidentas sakė, kad šalys nori atnaujinti pokalbius dėl kovos su teroru. Su D. Trumpu jis teigė aptaręs ir Sirijos klausimą. Bendras tikslas esą yra taika šaliai. Rusijos vadovas trumpai paminėjo konfliktą Rytų Ukrainoje, tačiau į detales nesileido.

Anot V. Putino, jis su D. Trumpu aptarė ir „vadinamąjį Rusijos kišimąsi“ į JAV rinkimus. Rusija niekada to nedarė ir niekada to nedarys, patikino jis.

Prieš konferenciją vykęs susitikimas, kuriame prezidentai kalbėjosi tik dalyvaujant vertėjams, truko kiek daugiau nei 2 val., nors buvo numatyta 1,5 val.

Po šio susitikimo prezidentams ir jų komandos nariams susėdus darbo pietų ir žurnalistams paklausus, kaip sekėsi, D. Trumpas pasakė: „Manau, tai gera pradžia. Labai, labai gera pradžia visiems“.

AFP/Scanpix nuotr.

V. Putinas: norėjau, kad prezidento rinkimus laimėtų D. Trumpas

Vieno žurnalisto paklaustas, ar jis norėjo, kad nugalėtų D. Trumpas ir ar jis ką nors dėl to darė, V. Putinas atsakė tik į pirmąją klausimo dalį: „Taip, aš norėjau, kad jis laimėtų rinkimus, nes jis yra už rusų ir amerikiečių santykių normalizavimą“.

Tačiau V. Putinas „nesąmone“ pavadino kaltinimus, kad Rusija kišosi į rinkimus JAV. 

D. Trumpas spaudos konferencijoje sakė, kad V. Putinas susitikime „labai aiškiai“ neigė kaltinimus dėl kišimosi. Jis esą pasiteiravęs šito Rusijos vadovo ir šis jam atsakęs, kad tai nėra tiesa. D. Trumpas teigė nematąs priežasčių, kodėl Rusija turėjo daryti įtaką rinkimams. Tačiau jis norįs sužinoti, kas atsitiko su 30 tūkst. elektroninių laiškų, pavogtų iš Hillary Clinton serverio. „Rusijoje jie nebūtų tiesiog dingę“, – sakė D. Trumpas.

D. Trumpas „katastrofa mūsų šaliai“ ir „gėda“ pavadino JAV vykstantį tyrimą dėl jo rinkimų kampanijos komandos kontaktų su Rusijos vyriausybe. „Aš tada prezidento V. Putino net nepažinojau“, – sakė jis. D. Trumpas čia pat pagyrė save patį už pergalę ir „nuostabią“ rinkimų kampaniją.

Reuters/Scanpix nuotr.

D. Trumpas: blogi santykiai prieš kelias valandas pasikeitė

D. Trumpas sakė, kad abi šalys kaltos dėl ankstesnio bendradarbiavimo nebuvimo. JAV vadovo teigimu, santykiai su Rusija buvo labai blogi, bet jie pasikeitė pirmadienį. 

„Abi šalys kaltos dėl ankstesnio bendradarbiavimo nebuvimo. Mes visi elgiamės kvailai – reikėjo daug anksčiau pradėti dialogą (...). Abi šalys padarė klaidų, ir tai labai nenaudinga mūsų šalims. Neturėjome jokių sąlyčio taškų, tikiuosi, tie nuogąstavimai bus išsklaidyti“, – teigė D. Trumpas.

„JAV ir Rusijos santykiai niekada nebuvo tokie blogi, tai pasikeitė maždaug prieš keturias valandas“, – sakė JAV prezidentas.

D. Trumpas taip pat pabrėžė, kad šalių nesutarimai visiems suprantami ir žinomi, bet nuo šio susitikimo bus pradėta ieškoti būdų problemoms spręsti.

„(...) mūsų vadovai suprato, kad dialogas yra geriau nei susipriešinimas (...). Matome, kas būna, kai atsisakoma diplomatijos“, – sakė D. Trumpas, primindamas Šaltojo karo laikus. 

Pasak JAV prezidento, šiuo metu šalys turi daug bendrų problemų, tarp jų branduolinio ginklo platinimas Šiaurės Korėjoje, ISIS, terorizmas, Irano branduolinės pozicijos, Sirijos klausimas. Pasak JAV vadovo, šiandien buvo padėtas pirmas žingsnis dvišaliame dialoge šias problemas spręsti. D. Trumpo teigimu, abi šalys nori surasti bendrą, realistišką sutarimą bei išspręsti šias problemas. 

D. Trumpas konferencijoje taip pat pažymėjo, kad jau dabar bendradarbiaujama kovoje su terorizmu. Anksčiau JAV žinybos perspėjo Rusiją dėl galimo teroristinio išpuolio Sankt Peterburge, ir Rusijai tuomet pavyko su tuo susidoroti. 

Į klausimą, kodėl D .Trumpas prieš susitikimą Rusiją įvardino kaip varžovę, JAV vadovas atsakė, kad tai reikėtų suprasti kaip pagyrimą Rusijai bei jos įvertinimą.

Tiek V. Putinas, tiek D. Trumpas patvirtino, kad JAV pozicija dėl Krymo aneksijos po susitikimo nepasikeitė. 

D. Trumpas, kalbėdamas apie Vokietijos ir Rusijos projektą „Nord Stream 2“, sakė, kad „Vokietija priėmė tokį sprendimą. Linkiu abiem valstybėms sėkmės“, tačiau pabrėžė, kad JAV išlieka stipria konkurente tiek Vokietijai, tiek Rusijai.

Kalbėdamas apie JAV prezidento rinkimus ir galimą Rusijos kišimąsi į JAV vidaus politiką, D. Trumpas griežtai pabrėžė, kad „nebuvo jokių ryšių su Rusija. Aš nepažinojau Vladimiro Putino, tai nesąmonė“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi