Pasaulyje

2018.07.16 17:44

D. Trumpas po pokalbio akis į akį su V. Putinu: labai gera pradžia

LRT.lt2018.07.16 17:44

JAV ir Rusijos prezidentų Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimas, kur jie kalbėjosi dalyvaujant tik vertėjams, turėjo trukti pusantros valandos, tačiau šią laiko ribą peržengė ir tęsėsi kiek daugiau nei 2 valandas. Po šio susitikimo prezidentams ir jų komandos nariams susėdus darbo pietų ir žurnalistams paklausus, kaip sekėsi, D. Trumpas pasakė: „Manau, tai gera pradžia. Labai, labai gera pradžia visiems“.

Helsinkyje JAV ir Rusijos prezidentai vienas kitam rankas turėjo paspausti 13:10 val. vietos (ir Lietuvos) laiku. Tačiau V. Putinas į susitikimą pavėlavo daugiau kaip pusvalandį. Jo lėktuvas 13 val. dar tik riedėjo nusileidimo taku. Rusijos vadovas yra pagarsėjęs savo vėlavimais į svarbius renginius.

Kai V. Putinas atvyko į Suomijos prezidento rūmus, tuomet jau jam apie 20 minučių teko laukti D. Trumpo, kuris vėluojančio Rusijos lyderio laukė viešbutyje.

Prieš susitikdami akis akį D. Trumpas ir V. Putinas žiniasklaidai davė trumpus komentarus.

D. Trumpas sakė, kad jie kalbėsis apie viską: prekybą, karinius klausimus, raketas, branduolinius ginklus, Kiniją.

JAV prezidentas taip pat pasveikino V. Putiną surengus puikų pasaulio futbolo čempionatą. Kalbėdamas apie JAV ir Rusijos santykius D. Trumpas sakė, kad daugybę metų jie nebuvo geri, bet šalys turi galimybių sukurti puikius santykius.

D. Trumpas taip pat pasisakė apie branduolinius ginklus: „Aš tikrai manau, kad pasaulis nori mus matyti sugyvenant. Mes esame dvi didžiausios branduolinės galios. Mes turime 90 proc. [viso pasaulio] branduolinių ginklų – ir tai nėra geras dalykas, tai blogas dalykas.“

V. Putinas savo ruožtu teigė, kad Maskvai ir Vašingtonui atėjo laikas išsamiai pakalbėti tiek apie dvišalius santykius, tiek įvairius aštrius tarptautinius klausimus. 

Susitikimas, kuriame prezidentai kalbasi tik dalyvaujant vertėjams, turėjo trukti apie pusantros valandos, tačiau užsitęsė kiek daugiau nei 2 val. Po jo surengti darbo pietūs, kur prie D. Trumpo ir V. Putino prisijungė jų komandos. Vėliau JAV ir Rusijos vadovai surengs bendrą spaudos konferenciją. Ją transliuos LRT TELEVIZIJA ir portalas LRT.lt.

Reuters/Scanpix nuotr.

Paraleliai Helsinkyje susitikimą surengė JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. Tai pirmas M. Pompeo ir S. Lavrovo susitikimas.

Suomijos sostinėje taip pat vyksta protestų tiek prieš D. Trumpo, tiek V. Putino politiką

Sutiko, kad santykiai prasti dėl JAV kaltės

D. Trumpas, likus kelioms valandoms iki susitikimo, „Twitteryje“ parašė, kad JAV ir Rusijos santykiai dar niekada nebuvo tokie blogi dėl JAV kvailumo bei Rusijos kišimosi į rinkimus tyrimo.

„Mūsų santykiai su Rusija niekada nebuvo blogesni dėl daugybės JAV kvailumo ir bukagalviškumo metų ir dabar Suklastotos Raganų Medžioklės!“ – rašė D. Trumpas, užsimindamas apie JAV specialiojo prokuroro Roberto Muellerio tyrimą.

Rusijos užsienio reikalų ministerija sutiko su tokiu D. Trumpo komentaru. „Mes sutinkame“, – parašė ministerija „Twitteryje“.

L. Kojala: svarbių susitarimų tikėtis nereikėtų

Kaip LRT RADIJUI sakė Rytų Europos studijų centro vadovas politologas Linas Kojala, vis dėlto svarbių susitarimų iš šio susitikimo tikėtis nereikėtų.

„Vis dėlto strateginiame lygmenyje Rusija ir JAV turi tikrai labai daug nesutarimų. Ir būtų dabar sunku įsivaizduoti, dėl ko V. Putinas ir D. Trumpas galėtų Helsinkyje susitarti. Tiek dėl Ukrainos, tiek dėl Sirijos, tiek dėl kišimosi į rinkimus yra fundamentalūs nesutarimai.

Ir kaip matome, strateginė JAV politika Rusijos atžvilgiu dėl to nesikeičia, pvz., tebėra ekonominės sankcijos, amerikiečiai siunčia ginklus Ukrainai, kad padėtų šiai šaliai gintis ir pan. Taigi, man rodos, lūkesčiai dėl šio susitikimo, kad pavyks dėl kažko susitarti, yra prislopę“, – teigia politologas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.