Naujienų srautas

Pasaulyje2018.07.16 12:55

L. Kojala: nesutarimai per dideli, kad V. Putinas ir D. Trumpas dabar dėl ko nors susitartų

Strateginiame lygmenyje Rusija ir JAV turi labai daug nesutarimų, todėl sunku įsivaizduoti, kad pirmadienį susitinkantys šių šalių vadovai galėtų dėl ko nors susitarti. Taip LRT RADIJUI prieš Vladimiro Putino ir Donaldo Trumpo susitikimą Helsinkyje sako politologas Linas Kojala. Jo teigimu, tai greičiau galėtų būti mažas žingsnis į priekį, šiems lyderiams bandant surasti tam tikrą bendrą kalbą.

D. Trumpo ir V. Putino susitikimas Suomijos sostinėje prasidės 13:20 val. vietos (ir Lietuvos) laiku. Iš pradžių jie kalbėsis dviese su vertėjais, o vėliau bus surengti darbo pietūs.  

Pasak Rytų Europos studijų centro vadovo politologo L. Kojalos, iki šiol nėra iki galo aišku, apie ką JAV ir Rusijos prezidentai kalbėsis: „Ypač tame pirmajame V. Putino ir D. Trumpo susitikime, kuriame jie dalyvaus akis į akį tik su vertėjais. Tas susitikimas turėtų trukti apie pusantros valandos ir, ko gero, žinant abu lyderius, ypač D. Trumpą, turėtume manyti, kad jame bus daug improvizacijos.“

JAV prezidentas yra pareiškęs, kad susitikimas su V. Putinu bus lengvesnis nei su ES partneriais. Tačiau, L. Kojalos nuomone, praktikoje D. Trumpui bus sunku įrodyti, kad susitikimas su Rusijos prezidentu buvo pats lengviausias.

„Vis dėlto strateginiame lygmenyje Rusija ir JAV turi tikrai labai daug nesutarimų. Ir būtų dabar sunku įsivaizduoti, dėl ko V. Putinas ir D. Trumpas galėtų Helsinkyje susitarti. Tiek dėl Ukrainos, tiek dėl Sirijos, tiek dėl kišimosi į rinkimus yra fundamentalūs nesutarimai.

Ir kaip matome, strateginė JAV politika Rusijos atžvilgiu dėl to nesikeičia, pvz., tebėra ekonominės sankcijos, amerikiečiai siunčia ginklus Ukrainai, kad padėtų šiai šaliai gintis ir pan. Taigi, man rodos, lūkesčiai dėl šio susitikimo, kad pavyks dėl kažko susitarti, yra prislopę“, – teigia politologas.  

Apžvalgininkai svarsto, kad V. Putinui per susitikimą į naudą išeis tai, jog D. Trumpas Helsinkyje ir vėl bus nenuspėjamas net jo paties patarėjams. Tačiau Lietuvos prezidentė linkėjo tokio nenuspėjamumo sakydama, kad tam tikras lyderio nenuspėjamumas taip pat yra įrankis, kuriuo galima paspausti priešą ar konkurentą.  

Komentuodamas šią mintį L. Kojala sako, kad nenuspėjamumas gali būti tiek geras, tiek blogas.

„Mes turėtume tikėtis, kad Amerikos prezidento strateginės pozicijos bus pakankamai nuspėjamos, pvz., NATO sąjungininkų atžvilgiu. Bent jau tai būtų mums pliusas. Bet nežinojimas, dėl ko lyderiai kalbėsis, kuria tam tikrą nerimo atmosferą.

Vis dėlto, manau, lūkesčiai dabar tokie, kad kažkokių labai svarbių susitarimų šiame susitikime neturėtų būti. Tai galbūt pirmiausia yra mažas žingsnelis į priekį, šiems lyderiams siekiant surasti tam tikrą bendrą kalbą ir galbūt ilgainiui pasiekti jau kažką svarbesnio, bet nebūtinai pačiame Helsinkyje“, – svarsto L. Kojala.

Pagal LRT RADIJO laidą „Ryto garsai“ parengė Jurgita Kuzmickaitė

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi