Pasaulyje

2018.07.16 08:22

D. Trumpas per susitikimą su V. Putinu gali kalbėtis apie karines pratybas Baltijos šalyse

Rūta Kupetytė, LRT RADIJAS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.16 08:22

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sako, kad su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu kitą pirmadienį gali aptarti amerikiečių karines pratybas Baltijos šalyse.

Apžvalgininkai abejoja, kad po Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino pokalbio galėtų būti nutrauktos NATO pratybos Baltijos šalyse.

Pastarąjį kartą didelio masto pratybos, kuriose dalyvavo 18 tūkst. karių iš devyniolikos šalių Lenkijoje, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje vyko birželį.

Netrukus Lenkijoje turėtų vykti didžiausios nuo Šaltojo karo laikų NATO pratybos „Anakonda“, kuriose dalyvaus per 100 tūkst. karių.

Pasak Jungtinio štabo atstovo Tomo Pakalniškio NATO kariai nuolat dalyvauja ir Lietuvoje rengiamose pratybose.
Nuo 2017 metų Baltijos šalyse ir Lenkijoje dislokuoti keturi NATO batalionai.

Amerikos vadovas vėl nustebino Vakarų lyderius, pavadindamas Europos Sąjungą prieše, todėl jie baiminasi netikėto posūkio ar netgi sandėrio tarp Maskvos ir Vašingtono. Politikos naujokas D. Trumpas su veteranu V. Putinu žada aptarti Ukrainos, Sirijos klausimus ir branduolinį nusiginklavimą, bet konkrečios dienotvarkės nėra ir abi pusės mažina lūkesčius. Ekspertai vadina V. Putino pergale jau patį faktą, kad D. Trumpas primygtinai panoro su juo rengti derybas dėl strateginio stabilumo.

Prieš atskrisdamas į Helsinkį, D. Trumpas sukėlė naujos sumaišties – Europos Sąjungą priskyrė prie Amerikos priešų, greta Rusijos ir Kinijos. Be to, pakartojo, kad jo lūkesčiai maži. Baltieji rūmai nori derybas vadinti tik darbiniu, o ne viršūnių susitikimu, kai 18 mėnesių vadovaujantis D. Trumpas su minimaliu pasirengimu stos į akistatą su 18 metų valdančiu V. Putinu.

Visus glumina Vašingtono prieštaravimai dėl Rusijos. Sekmadienį per televizijos interviu D. Trumpas staiga sugalvojo, kad pareikalaus išduoti 12 Rusijos šnipų, kuriems pateikti kaltinimai dėl kišimosi į rinkimus.

Bet tuo pat metu per kitą kanalą jo paties patarėjas nacionaliniam saugumui kalbėjo, kad prezidentui to reikalauti kvaila, nes Rusijos konstitucija išduoti piliečius draudžia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt