Naujienų srautas

Pasaulyje2018.07.11 09:56

JAV fotografo nuotraukose – karas vaikų akimis

Amerikietis fotografas Brianas McCarty stengiasi perteikti karo siaubą, bet vaikų akimis. Jo nuotraukose nėra kraujo, aukų, vietoje jų – žaislai. Paskutiniai jo darbai sukurti karo nuniokotame Mosulo mieste, Irake.

B. McCarty kūriniai – tarp realybės ir absurdo. Fotografas naudojasi karą išgyvenusių vaikų meno terapijos piešiniais, išklausė daugybę jų pasakojimų, kuriuos atkuria naudodamas žaislus. Dažnai pasakodami apie išgyventą karo siaubą vaikai pasitelkia simbolius, pavyzdžiui, vaikui buvo duota nuspalvinti du drambliukus, nuspalvino vieną, kitą – atsisakė, nes broliuko jau nėra, žuvo.

„Nesvarbu, kokie yra žmonės ar kur jie gyvena, jeigu žaislai buvo jų gyvenimo dalis, jie bet ką su jais susies. Pradėjau šį projektą labai akademiškai, bet susidūręs su realybe tapau kitokiu menininku“, – sako B. McCarty.

Fotografas teigia, kad nebūtų pradėjęs šio projekto, jeigu ne tėvas – karo Vietname veteranas, kuris retai kada kalbėdavo apie tai, ką išgyveno.

Pirmą sykį B. McCarty apsilankė Mosule pernai, snaiperiai į jį buvo nusitaikę dukart, sykį, kai bandė žaislinį tanką pastatyti šalia degančios mašinos.

Apie savo kūrinius jis sako, kad tai karo realybė su cukraus priemaiša. Ne vienos dienos reikia, kad jis deramai atspindėtų vaikų pasakojimus ar piešinius, pavyzdžiui, kaip buvo sugriautas tiltas, kaip degė naftos telkiniai ar vadinamoji „Islamo valstybė“ žudė žmones.

Išsamiau – Jolantos Paškevičiūtės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi