Pasaulyje

2018.07.10 17:56

J. Stoltenbergas: septynios Europos šalys atitinka išlaidų NATO reikalavimus

ELTA 2018.07.10 17:56

Septynios Europos šalys šiemet atitinka NATO gynybos išlaidų įsipareigojimus, antradienį pranešė Aljansas. Tokios naujienos nenuramins JAV prezidento Donaldo Trumpo prieš artėjantį įtemptą susitikimą.

D. Trumpas vėl papriekaištavo Amerikos sąjungininkams iš Europos už tai, kad jie neskiria pakankamai lėšų gynybai. Tokia pozicija išdėstyta prieš trečiadienį numatytą susitikimą Briuselyje.

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad septynios šalys iš 27 NATO narių iš Europos 2018 metais gynybai veikiausiai išleis 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Tai – Didžioji Britanija, Graikija, Latvija, Estija, Lenkija, Lietuva ir Rumunija.

Vis dėlto D. Trumpui svarbiausia, kad didžiausia Europos ekonomika Vokietija gynybos reikmėms skiria vos 1,24 proc. BVP. Nors Vokietija bando paskatinti karines išlaidas, šalies kanclerei Angelai Merkel sunku tai įgyvendinti greitai.

Jungtinės Valstijos savo kariuomenei skiria maždaug 3,5 proc. BVP. Tai sudaro apie 72 proc. visų gynybos išlaidų NATO. Kitų šalių saugojimas savo sąskaita, D. Trumpo įsitikinimu, yra nesąžiningas JAV mokesčių mokėtojų atžvilgiu.

Jungtinių Valstijų vadovo D. Trumpo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimas taip pat artėja.