Pasaulyje

2018.07.10 16:02

Laiminga gelbėjimo operacijos Tailande pabaiga: iš urvo ištraukti visi vaikai ir jų treneris

BNS, LRT.lt 2018.07.10 16:02

17 parų trukusi gelbėjimo drama Tailande baigėsi. Antradienį popiet naujienų agentūra AFP, remdamasi Tailando karinio laivyno atstovais, pranešė, kad urve dėl potvynio įstrigusi futbolininkų komanda – 12 berniukų ir jų treneris – išgelbėti.

„Visi 12 „Laukinių šernų“ ir treneris buvo ištraukti iš urvo“, – sakoma Tailando karinio laivyno žinutėje, paminint jaunųjų futbolininkų komandos pavadinimą. Pasak narų, visi išgelbėtieji yra saugūs.

Žinutę tailandiečių „ruoniai“ užbaigė savo kovos šūkiu „Hūja!“, tapusiu jų parašu per šią sunkią ir sudėtingą gelbėjimo misiją.

Iš urvo dar turi išsigauti keturi „ruonių“ narai, įskaitant gydytoją, kurie buvo su gelbėjama grupe, sakoma feisbuko žinutėje.

Antradienį popiet ir pavakare iš urvo grupėmis išėjo likę penki žmonės, kuriuos išlydėjo užsienio narai ir tailandiečių „ruoniai“, visos beprecedentės misijos metu vaidinę labai svarbų vaidmenį.

Sekmadienį ir pirmadienį iš urvo buvo išlydėti aštuoni berniukai. Geri medikų pranešimai apie išgelbėtų berniukų sveikatą dar labiau pakurstė džiaugsmą.

Anksčiau pareigūnai žurnalistams sakė, kad pirmųjų aštuonių berniukų sveikata ir psichologinė būklė gera, niekas nekarščiuoja. Vaikai atsigauna vienoje Čiang Rajaus provincijos ligoninėje.

Tačiau vaikai bus laikomi karantino sąlygomis, kol gydytojai įsitikins, kad jie urve nepasigavo jokių infekcijų.

Ekspertai perspėjo, kad geriant užterštą vandenį ar kitaip kontaktuojant su paukščių ar šikšnosparnių išmatomis galima užsikrėsti pavojingomis infekcijomis.

Tačiau pradiniai ženklai nuteikia pozityviai, rentgenogramos ir kraujo tyrimai parodė, kad tik dviem berniukams pasireiškė plaučių uždegimo simptomai. Jiems buvo paskirta antibiotikų, jų būklė apibūdinama kaip normali.

„Laukinių šernų“ komanda – 11-16 metų amžiaus berniukai ir jų 25 metų treneris – birželiio 23 dieną po treniruotės nuėjo į kalnų parką, nusprendė patyrinėti Tam Luango urvą ir pradėjus lyti įstrigo vienoje ankštoje jo kameroje.

Gelbėjimo operacijoje dalyvavo ekspertai iš viso pasaulio. Be to, vieno buvusio Tailando kariuomenės naro žūtis praeitą penktadienį tapo dar vienu įrodymu, kokia pavojinga ši misija.

„SpaceX“ nugabeno aparatą įstrigusiems vaikams gelbėti

JAV verslininkas vizionierius Elonas Muskas antradienį paskelbė socialiniame tinkle „Twitter“, kad nugabeno į Tailandą eksperimentinį miniatiūrinį povandeninį aparatą, turintį padėti išgelbėti futbolo komandos narius ir jų trenerį.

„Ką tik grįžau iš 3-ojo urvo. Miniatiūrinis povandeninis laivas paruoštas, jei jo prireiks. Jis pagamintas iš raketų dalių ir pavadintas „Šernu“, kaip ir ši vaikų futbolo komanda. Palieku jį čia – gal ateityje jis bus naudingas“, – parašė milijardierius.

3-iasis urvas yra Tailando gelbėtojų bazė, esanti maždaug už 2 km nuo įėjimo į Tam Luango urvų kompleksą. 

Reuters/Scanpix nuotr.

Iš pradžių E. Muskas atsidūrė žiniasklaidos dėmesio centre, pasiūlęs įrengti milžinišką oro vamzdį požeminės ertmės viduje arba panaudoti jo bendrovė sukurtą geofizinį radarą, kad būtų galima iš viršaus išgręžti kanalą berniukų. Galiausai jis pristatė savo miniatiūrinio povandeninio laivo idėją.

E. Muskas sakė, kad šis aparatas yra „iš esmės mažytis, vaiko dydžio povandeninis laivas, kurio korpusui panaudotas raketos „Falcon“ skysto deguonies tiekimo vamzdis“.