Naujienų srautas

Pasaulyje2018.07.09 20:43

Atsistatydino JK užsienio reikalų sekretorius B. Johnsonas

LRT.lt, BNS 2018.07.09 20:43

Pirmadienį atsistatydino Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas, skelbia „The Guardian“.

JK diplomatijos vadovas B. Johnsonas tapo dar vienu ministru, pastaruoju metu palikusiu Theresos May vyriausybę. 

Anksčiau netikėtai apie pasitraukimą pranešė „Brexit“ ministras Davidas Davisas.

B. Johnsonas pasitraukė likus apie 30 minučių iki Th. May kalbos parlamente dėl jos siūlomo „Brexit“ plano, kuris sukėlė nemažai pykčio konservatorių partijoje.

Į naujieną sureagavo ir politologas Linas Kojala, pažymėjęs, kad tiek D. Daviesas, tiek B. Johnsonas „nepatenkinti tuo, kad Theresos May vyriausybė siekia švelnaus susitarimo su Europos Sąjunga (pvz., išlaikant galiojančias daugelį esamų prekybos taisyklių)“.

„Kietojo „Brexit“ šalininkų nuomone, tai yra nuolaidžiavimas, neatitinkantis referendumo postulatų: sugrąžinti sprendimų priėmimą į Londoną, apriboti imigraciją ir pan.

Toks įtakingų politikų pasitraukimas gilins vidaus nesutarimus konservatorių partijoje, kuri neturi vienareikšmiškos pozicijos „Brexit“ atžvilgiu. O kartu augs visiško vyriausybės subyrėjimo ir gal net pirmalaikių rinkimų rizika. Tokiu atveju taptų realu, kad Didžioji Britanija išstotų iš ES apskritai nepasiekusi susitarimo dėl ateities – tai būtų blogiausias (ir visiškai nenuspėjamas) scenarijus abiem pusėms.

Tik pridursiu, kad pagrindinio opozicijos lyderio, Leiboristų atstovo Jeremy Corbyno – potencialaus alternatyvaus premjero – geopolitinė laikysena (JAV, Rusijos atžvilgiu) yra, švelniai tariant, neraminanti“, – savo „Facebook“ paskyroje rašo politologas.

Pranešama, kad B. Johnsonas kritikavo Th. May planus išlaikyti stiprius ekonominius ryšius su Europos Sąjunga po to, kai kitąmet Britanija paliks Bendriją.

AFP/Scanpix nuotr.

Tačiau nuo penktadienio, kai britų ministrų kabinetas patvirtino tą planą, B. Johnsonas susilaikė nuo viešų komentarų.

Pirmadienį jis turėjo būti vienas iš Londone vykstančio viršūnių susitikimo dėl Vakarų Balkanų pirmininkų, tačiau renginyje nepasirodė.

Vokietijos jaunesnysis užsienio reikalų ministras Michaelis Rothas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Tebelaukiame šeimininko.“

Didžiosios Britanijos premjerė Th. May pirmadienį padėkojo už darbą pasitraukusiems iš pareigų diplomatijos vadovui ir „Brexit“ ministrui, tačiau pareiškė, kad su jais nesutarta dėl geriausio būdo derėtis su Europos Sąjunga.

„Nesutariame dėl geriausio būdo įgyvendinti mūsų bendrą įsipareigojimą gerbti (2016-ųjų pasitraukimo iš ES) referendumo rezultatus“, – sakė Th. May parlamente po to, kai apie savo atsistatydinimą pareiškė D. Davisas bei B. Johnsonas.

Iš posto išvakarėse pasitraukęs Didžiosios Britanijos „Brexit“ reikalų sekretorius D. Davisas sakė apgailestaujantis, kad atsistatydino B. Johnsonas.

„Tikrai gaila. Atsistatydinau, nes tai buvo svarbu... Dabartinėmis sąlygomis kas nors kitas gali dirbti geriau už mane. Tačiau nemanau, kad užsienio reikalų ministras turėjo taip pat pasielgti. Gaila, kad taip nutiko“, – sakė jis radijui LBC.

Pats B. Johnsonas savo atsistatydinimo kol kas nepakomentavo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi