Pasaulyje

2018.07.09 16:56

Eritrėja ir Etiopija oficialiai nutraukė karo stovį

ELTA 2018.07.09 16:56

Po dešimtmečius trukusio priešiškumo Etiopija ir Eritrėja oficialiai nutraukė karo stovį. Etiopijos premjeras Abiy Ahmedas ir Eritrėjos prezidentas Issaiasas Afwerkis pirmadienį pasirašė „Bendrą pareiškimą dėl taikos ir draugystės“, pranešė Eritrėjos informacijos ministras Yemaneas Gebremeskelis. Abi šalys dabar sieks „glaudaus bendradarbiavimo politinėje, ekonominėje, visuomeninėje, kultūrinėje ir saugumo politikos srityse“.

Šis pareiškimas ženklina permainas abiejų valstybių santykiuose: dėl pasienio ginčo jos nuo 1998 iki 2000 metų kariavo nuožmų karą, per kurį žuvo 80 000 žmonių. Eritrėja dešimtajame dešimtmetyje po 30 metų karo atsiskyrė nuo Etiopijos ir 1993-aisiais paskelbė nepriklausomybę.

Naujasis Etiopijos premjeras A. Ahmedas nuo savo kadencijos pradžios siekė susitaikymo. Jau sekmadienį abi šalys susitarė dėl diplomatinių santykių atnaujinimo.

Vėl bus atidarytos ambasados ir sienos, vėl bus atkurtas lėktuvų eismas, vėl atsivers prieigos prie uostų, sakė A. Ahmedas po pokalbių su Eritrėjos prezidentu. Prieš tai abu politikai per savo pasisveikinimą Asmaroje apsikabino - dar neseniai tai buvo neįmanomas gestas.