Pasaulyje

2018.07.06 12:33

Vokietijos koalicijos partijos susitarė dėl griežtesnės migrantų politikos

BNS 2018.07.06 12:33

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel trapios valdančiosios koalicijos partijos ketvirtadienį susitarė dėl griežtesnės migracijos ir prieglobsčio suteikimo politikos, kuria siekiama įtikti konservatyvesniems sąjungininkams.

Po mėnesį trukusio ginčo A. Merkel trijų partijų koalicija pasiekė kompromisą, kad prieglobsčio prašančių asmenų Vokietijoje būtų mažiau.

A. Merkel Krikščionių demokratų sąjunga (CDU), jos ilgametė sąjungininkė Bavarijos žemėje veikianti Krikščionių socialinė sąjunga (CSU) ir centro kairioji Socialdemokratų partija (SPD) susitarė dėl „prieglobsčio politikos reorganizacijos“ šalyje, pranešė socialdemokratų lyderė Andrea Nahles. Po partijų vadovų susitikimo Berlyne ji teigė, kad buvo pasiektas „geras sprendimas“.

SPD anksčiau atsisakydavo palaikyti A. Merkel siūlytus migrantų politikos pokyčius, kuriais siekta nuraminti maištingąjį vidaus reikalų ministrą Horstą Seehoferį, CSU lyderį.

Per naktį iš pirmadienio į antradienį vykusias derybas buvo susitarta pasienyje įkurti uždarus „tranzito centrus“ – panašius į veikiančius oro uostuose. Šios įstaigos leistų Vokietijos tarnyboms sparčiau nagrinėti prieglobsčio prašytojų pateiktus dokumentus.

Tačiau šis susitarimas, iš esmės kardinaliai pakeitęs liberalią A. Merkel pabėgėlių politiką, iškart sukėlė Vokietijos kaimynių ir SPD nepasitenkinimą.

A. Merkel sprendimas 2015-aisiais atverti savo šalies sienas prieglobsčio prašytojams, bėgantiems nuo karo Sirijoje ir Irake, smarkiai suskaldė pačią Vokietiją ir jos kaimynes.

Nuo to laiko paplitus nuogąstavimams dėl migrantų antplūdžio, keliose Europos valstybėse, įskaitant Italiją ir Austriją, kur dabar tarp valdančiųjų yra kraštutinių dešiniųjų pažiūrų politikų, iškilo populistinės ir prieš imigraciją nusiteikusios politinės jėgos.

H. Seehoferis, seniai kritikuojantis A. Merkel, birželį atvirai metė iššūkį jos politikai, paskelbęs planą, kad Vokietija turi vienašališkai uždaryti savo sieną su Austriją daugeliui prieglobsčio ieškotojų. Buvo iškilęs pavojus, kad aštrėjant nesutarimams kanclerė jį atleis iš pareigų.

Ši grėsmė, taip pat vėlesnis H. Seehoferio perspėjimas, kad jis gali atsistatydinti, buvo padidinusi tikimybę, kad septynis dešimtmečius gyvavusi konservatyviųjų partijų CDU ir CSU partnerystė žlugs.

Tokiu atveju A. Merkel būtų netekusi parlamente turimos nedidelės daugumos. Tuomet ji būtų turėjusi ieškoti naujos koalicijos partnerės arba paskelbti antrus rinkimus per pastaruosius metus, po prasto pasirodymo per pernai rugsėjį vykusį balsavimą.