Pasaulyje

2018.07.05 17:23

Lenkijos Konstitucinio Tribunolo teisėjai kritikuoja provyriausybinių pažiūrų pirmininkę

BNS2018.07.05 17:23

Lenkijos aukščiausios teismo institucijos teisėjai ketvirtadienį pateikė skundą provyriausybinę poziciją užėmusiai savo pirmininkei, kad ji kai kuriems jų neleido nagrinėti bylų.

Skundą Konstitucinio Tribunolo pirmininkei Juliai Przylebskai pasirašė septyni iš 15 šio teismo teisėjų. Tokį žingsnį jie žengė po masinių protestų prieš vyriausybės stumiamas ir Europos Sąjungos kritikuojamas teismų sistemos reformas, dėl kurių turėjo pasitraukti kai kurie šalies Aukščiausiojo Teismo teisėjai.

„Beveik nuo pat jūsų kadencijos pradžios... aptikdavome procedūrų pažeidimų jums parenkant Tribunolo teisėjų kolegijų narius“, – rašo teisėjai.

Jie pabrėžė, kad kolegijų formavimo principai turi būti skaidrūs, ypač atvejais, kai J. Przylebska kai kuriuos teisėjus iš bylos nagrinėjimo proceso.

Valdančiosios dešiniojo sparno partijos stumiama teismų sistemos reforma, jau paveikusi Konstitucinio Tribunolo sudėtį, yra plačiai kritikuojama.

Konstitucinis Tribunolas, įpareigotas prižiūrėti teisės aktų atitikimą konstitucijai, buvo pirmasis šių reformų taikinys. J. Przylebska ir trys kiti teisėjai buvo paskirti į Tribunolą pagal procedūrą, kuri, anot kritikų, pažeidžia įstatymus. Oponentai tvirtina, kad šių narių paskyrimas taip pat aptemdė Konstitucinio Tribunolo autoritetą.

ES anksčiau šią savaitę inicijavo precedento neturinčias procedūras dėl galimos demokratijos erozijos Lenkijoje. Dėl šio konflikto Lenkija susipriešino su daugeliu savo partnerių Bendrijoje.

J. Przylebska savo ruožtu tvirtino, kad laikosi taisyklių, bet taip pat turi atsižvelgti į kiekvienos bylos apimtį ir atvejus, kai teisėjai negali dirbti dėl atostogų arba ligos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.