Pasaulyje

2018.07.05 12:18

ES stabdo finansinę paramą Moldovai

LRT.lt2018.07.05 12:18

Europos Sąjunga įšaldė 100 mln. eurų paramą Moldovai, praneša Laisvosios Europos radijas. Tokio žingsnio priežastis – Moldovos teismo sprendimas anuliuoti Kišiniovo mero rinkimų rezultatus, kurį ES ir JAV įvertino kaip darantį žalą demokratijai.

Savo pareiškime ES teigia, kad Moldovos aukščiausiasis teismas, kuris patvirtino žemesnės instancijos teismo sprendimą anuliuoti rinkimų rezultatus, pažeidžia pagrindines išankstines sąlygas paramai gauti – pagarbą demokratijai ir teisės viršenybei.  

ES ir JAV palaiko Moldovos provakarietišką vyriausybę, bet stipriai sukritikavo teismo sprendimą atšaukti mero rinkimų rezultatus, kurie buvo palankūs buvusiam prokurorui Andrei Nastase. Jis aštriai kritikuoja valdančiąją Demokratų partiją dėl korupcijos, o ypač jos vadovą įtakingą oligarchą Vladimirą Plahotniucą.

JAV Valstybės departamentas teismo sprendimą pavadino neteisėtu ir teigė, kad jis sutrukdė įgyvendinti Moldovos rinkėjų valią ir kenkia teisės viršenybės bei demokratijos principams Moldovoje.

Šalies teismai nusprendė, kad abu kandidatai – tiek A. Nastase, tiek jo varžovas socialistas Ionas Cebanas – vykdė neteisėtą rinkimų kampaniją, kai rinkimų dieną socialinėje žiniasklaidoje tiesiog kvietė rinkėjus eiti balsuoti.

Tokie teismų sprendimai protestuoti į gatves išvedė tūkstančius žmonių. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt