Pasaulyje

2018.07.05 18:04

Britų ministras: Rusija turėtų paaiškinti naują apnuodijimą „Novičiok“ medžiaga

Didžiosios Britanijos policija praneša, kad ligoninėje gydomi du kritinės būklės britai buvo apnuodyti ta pačia nervus paralyžiuojančia medžiaga, kaip ir buvęs rusų šnipas Sergejus Skripalis bei jo dukra. Britų vidaus reikalų ministras Sajidas Javidas ketvirtadienį vėliau pareiškė, kad Rusija turi paaiškinti šį apnuodijimą, skelbia BBC.  

45 m. vyras ir 44 m. moteris šeštadienį buvo rasti netekę sąmonės neseniai pastatytame rajone Eimsberio miestelyje, esančiame netoli Solsberio, kuriame kovo 4-ąją buvęs dvigubas rusų šnipas S. Skripalis ir jo dukra Julija buvo rasti susmukę.

Iš pradžių jie buvo gydomi įtarus apsinuodijimą narkotikais, bet tyrimai patvirtino, kad pora nuketėjo nuo rusiškų „Novičiok“ klasės nervus paralyžiuojančių nuodų. Maskva kaltinimus neigia.

Jungtinę Karalystę valstybinės Rusijos žiniasklaidos priemonės jau kaltina provokacija dėl, Maskvos teigimu, itin sėkmingo futbolo čempionato. Savo ruožtu Britanijos saugumo tarnybos skuba išsiaiškinti, ar dar dviejų britų apnuodijimas Eimsberyje yra kaip nors susijęs su išpuoliu prieš britams dirbusio S. Skripalio ir jo dukros atveju.

Britų saugumo tarnybos ėmėsi plačios prevencinės kampanijos ir tikrina visas įmanomas vietas, kur galėjo lankytis apnuodyta pora.  Neaišku, ar nukentėjusieji apnuodyti tais pačiais nuodais.

„Novičiok“ rūšies nuodai gana atsparūs – išlieka toksiški mėnesius, o ankstesni nervų nuodai suyra po kelių valandų ar dienų, taigi galima buvo tikėtis, kad po trijų–keturių mėnesių jie prarado veiksmingumą, bet atrodo, kad šiuo atveju taip neatsitiko, todėl ir imtasi tokių rimtų prevencinių priemonių“, – sako cheminių ginklų ekspertas Hamixhas de Brettonas-Gordonas.

Britanijos sveikatos tarnybos tikina, kad realus pavojaus gyventojams tikimybė labai maža, bet perspėja atsargiai elgtis su neįprastais daiktais.  

Po Skripalių apnuodijimo Britanija ir jos sąjungininkės kartu pasmerkė Rusiją dėl tokio barbariško masinio naikinimo ginklo panaudojimo užsienio šalyje ir išvarė iš savo valstybių daugiau kaip pusantro šimto diplomatais apsimetančių rusų šnipų.