Pasaulyje

2018.07.10 15:52

Tailandas nebenori būti pasaulio sąvartynu: kur dėti elektronines atliekas, teks galvoti ir ES

Kinijai nusprendus nebepriimti kitų šalių elektroninių šiukšlių, naujuoju sąvartynu tiek JAV, tiek Europos Sąjungai (ES) buvo tapęs Tailandas. Tačiau pastarasis taip pat nenori tapti pasaulio sąvartynu, todėl tiek ES, tiek JAV gali tekti ieškoti, kur dėti savo atliekas.

Juodi kaip anglis blokai iš suskaldytų spausdintuvų, žaidimų konsolių dalių sustatyti į didelius dangoraižius primenančius bokštus. Šalia tokie pat statiniai iš televizorių ar kompiuterių. Juos supa ekranų šiukšlių jūra.

Visa ši pasenusi ir nebenaudojama elektronika į prie Bankoko įsikūrusią šiuo metu uždarytą gamyklą suvežta iš Europos Sąjungos, JAV ir Japonijos.

Dar praėjusiais metais Kinija buvo pagrindinė šių atliekų priėmėja ir perdirbėja. Jungtinių Tautų teigimu, 70 proc. nebenaudojamos pasaulio elektronikos atsidurdavo būtent čia. Tačiau paskaičiavus, kad trumpalaikis pelnas neatsveria ilgalaikio poveikio aplinkai, Kinija šiuos vartus pasauliui užvėrė sausį. Kilo pasaulinė elektroninių atliekų krizė.

Gelbėdamas padėtį savo paslaugas pasiūlė Laosas, Kambodža ir Tailandas. Būtent pastarojoje šalyje Kinijos verslininkai planuoja atidaryti daugiau kaip šimtą plastiko ir elektronikos perdirbimo  gamyklų.

Tailandas beveik neturi aplinkos apsaugos įstatymų, todėl susidaro patogi situacija šalį paversti elektronikos atliekų sąvartynu. Apleistą gamyklą pietuose nuo Bankoko aplankę „The Guardian“ žurnalistai pasakoja apie besimėtančius įmonių „Dell“ ir „HP“ spausdintuvus, „Daewoo“ televizorius ir „Apple“ kompiuterius, sukrautus prie suspaustų bei sutraiškytų klaviatūrų, maršrutizatorių ir kopijavimo mašinų.

Prekiniai ženklai rodo, kad didžioji dalis atliekų atkeliauja iš kitur, teigia žurnalistė Hannah Ellis-Petersen.

Dalis vietinių nesupranta, kodėl jų šalis tampa viso pasaulio sąvartynu. Samut Prakan gamykla uždaryta neseniai, reido metu nustačius nelegalią veiklą. Ši aikštelė įsikūrusi tarp daugybės krevečių fermų. Vietiniai nerimauja, kad atliekos gali teršti aplinką, turint omenyje, neegzistuojančią aplinkos apsaugos ir priežiūros tvarką.

„Norėčiau, kad Tailandas elektroninėms atliekoms pasakytų „ne“. Nerimauju, nes jos chemikalais užteršia tiek orą, tiek vandenį. Mes tikrai nerimaujame, kad tos kenksmingos medžiagos pateks į mūsų krevečių ūkius“, – „The Guardian“ sakė 32-ejų fermeris.

Nenorime tapti pasaulio sąvartynu – tokias mintis išreiškė ir Tailando vyriausybė. Skaičiuojama, kad per penkis mėnesius į Tailandą atvežta 37 tūkst. tonų elektorinių atliekų. Manoma, kad didžiuliai skaičiai į šalį galėjo patekti ir nelegaliai.

Reuters/Scanpix nuotr.

Neatlaikydamas atvežamų atliekų kiekio ir vis garsėjant ūkininkų pasipiktinimui, Tailandas tampa pirmąja Azijos valstybe po Kinijos, griežtinančia įvežamos nebenaudojamos elektronikos taisykles.

„Mes ir taip turime per daug elektorinių atliekų Tailande. Tai ne mūsų našta, mes negalime viso pasaulio taršos palikti savo šalies ateities kartoms“, – pareiškė policijos pavaduotojas Wirachai Songmetta.

Būtent jis kartu su kitais pareigūnais šiomis savaitėmis vykdė reidus daugiau nei 26 nelegaliose elektorinių atliekų centruose. Rrastą vaizdą pareigūnas apibūdina kaip gąsdinantį. W. Songmetta teigia, kad perdirbimo gamyklos itin primityvios, o metodai, taikyti iš nebenaudojamos elektronikos išgauti vertingą metalą, teršia aplinką. Jau nebevertingos medžiagos deginamos, nors jos išskiria nuodingus dūmus.

„Šios gamyklos jau kurį laiką teršia aplinką. Atliekose pilna tokių pavojingų sunkiųjų metalų, kaip švino ir vario. Jie gali užtrešti tiek vandenį, tiek žemę. Be to, deginamas plastikas skleidžia toksiškus dūmus. Gyventi šalia šių perdirbimo gamyklų labai pavojinga“, – teigia W. Songmetta.

Tailando valdžia žada per artimiausias savaites priimti įstatymus, draudžiančius į šalį įvežti elektorines ir plastikines atliekas iš kitų šalių. Kas dieną muitinės pareigūnai neįleidžia ir  atgal parsiunčia bent 20 šiukšles plukdančių konteinerių.

Tačiau tokia padėtimi patenkinti ne visi. JAV, Europa ir Japonija pasikliauja, kad pietryčių Azijoje esančios šalys priims jų elektorines atliekas. Kinijai atsisakius jas priimti, būtent Tailandas buvo paskutinė viltis.

Aplinkosaugininkų teigimu, artimiausiu metu Tailando draudimai gali reikšti, kad tokios valstybės, kaip JAV ar Jungtinė Karalystė, savo atliekas išmes netinkamose vietose ar jas pradės aktyviai deginti. Tačiau aplinkosaugininkai taip pat pabrėžia – ilgesnėje perspektyvoje Pietryčių Azijos sprendimas nebebūti pasaulio sąvartynu reikš, kad tiek Europa, tiek JAV suvoks, jog pačios privalo pasirūpinti ir perdirbti nebenaudojamą elektroniką.

„Jei krizė tikrai kils, labai tikiuosi, kad tai paskatins šalis pradėti mąstyti, kaip būti švaresnėmis, efektyviau tvarkytis su pačių pagaminamomis atliekomis ir galiausiai valstybės prisiims atsakomybę“, – sako Jimas Puckettas iš organizacijos „Basel Action Network“, dirbančios su toksiškų atliekų problema.

Apžvalgą pagal užsienio spaudą parengė Indrė Urbaitė.