Pasaulyje

2018.07.02 15:24

Europos Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą prieš Lenkiją

ELTA 2018.07.02 15:24

Dėl planuojamo paankstinto Aukščiausiojo teismo teisėjų išleidimo į pensiją Europos Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą prieš Lenkiją. Tai pirmadienį Briuselyje pranešė atstovas. Komisija davė Lenkijai mėnesį laiko pateikti savo poziciją.

Jau balandį Lenkijoje įsigaliojęs įstatymas numato, kad Aukščiausiojo teismo teisėjai po liepos 3-iosios turės išeiti į pensiją sulaukę 65-erių, o ne 70-ies, kaip iki šiol. Ši nuostata palies trečdalį teisėjų. Kas norės likti pareigose, turės kreiptis į prezidentą Andrzejų Dudą. Kritikai būgštauja, kad nepalankūs teisėjai taip gali būti pašalinti iš darbo pirma laiko.

Europos Komisijos atstovas sakė, kad įstatymas jau buvo aptartas vykstančiame dialoge su Lenkija dėl teisinės valstybės principų laikymosi, tačiau patenkinamo rezultato nepasiekta. Nepaisant naujos pažeidimo nagrinėjimo procedūros, Komisija esą lieka atvira dialogui su Varšuva. Tai Komisijai yra „pirmenybinis kanalas spręsti sisteminę grėsmę teisiniam valstybingumui Lenkijoje“.

Europos Komisijai jau daugiau kaip dvejus metus reiškia abejones dėl teisėsaugos reformos Lenkijoje. Gruodį ji pirmą kartą apskritai pradėjo drausminę procedūrą prieš Lenkiją pagal ES sutarties 7 straipsnį dėl galimos grėsmės ES pagrindinėms vertybėms.