Pasaulyje

2018.07.02 13:51

D. Trumpas nebe toks užtikrintas dėl susitarimo su Š. Korėja sėkmės

LRT.lt 2018.07.02 13:51

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį pripažino, kad įmanoma, jog susitarimas su Šiaurės Korėja dėl branduolinio nusiginklavimo nebus įgyvendintas.

D. Trumpas tokios galimybės neatmetė duodamas interviu „Fox Business“ kitą dieną po to, kai buvo pranešta, kad Šiaurės Korėja padidino branduolinių ginklų kuro gamybą savo slaptose bazėse.

Kaip rašo „Guardian“, JAV prezidentas per interviu buvo paklaustas, ar jis tiki, kad Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas, su kuriuo susitiko Singapūre praėjusį mėnesį, vykdys pažadą nutraukti branduolinę programą.

„Aš sudariau su juo susitarimą, aš paspaudžiau jam ranką, aš tikrai tikiu, kad jis nusiteikęs rimtai. Dabar – ar įmanoma [kad susitarimas nebus įvykdytas]? Aš turėjau susitarimų, jūs turėjote atvejų, kur žmonės nesilaikė žodžio. Tai įmanoma“, – kalbėjo D. Trumpas.

Šie JAV vadovo žodžiai nebe tokie užtikrinti nei tie, kuriuos jis parašė „Twitteryje“ vos grįžęs iš Singapūro.

„Ką tik nusileidau – ilga kelionė, tačiau dabar visi gali jaustis saugesni nei tą dieną, kai pradėjau eiti pareigas. Daugiau nebėra branduolinės grėsmės iš Šiaurės Korėjos. Susitikimas su Kim Jong Unu buvo įdomus ir labai pozityvus. Šiaurės Korėja turi puikų potencialą ateičiai“, – birželio 13 d. rašė D. Trumpas.

Televizijos kanalas „NBC News“ savaitgalį pranešė, kad JAV žvalgybos agentūros mano, jog Šiaurės Korėja pastaraisiais mėnesiais padidino branduolinių ginklų kuro gamybą savo slaptose bazėse, o tai gali reikšti, kad Pchenjanas rengiasi klaidinti Jungtines Valstijas per tolesnes derybas dėl denuklearizacijos.

Pasak televizijos kanalo šaltinių, turinčių priėjimą prie slaptų duomenų, iš gaunamos informacijos matyti, kad Šiaurės Korėja galėjo slaptai padidinti ir branduolinių ginklų kuro, ir tam tikrų šių ginklų dalių gamybą.

Be to, anot jų, Pchenjanas bandys nuo JAV nuslėpti, jog šalyje įrengtos bazės, kuriose vykdoma ši gamyba.

„Nėra jokių duomenų, iš kurių būtų matyti, kad yra mažinamas arsenalas arba nutraukiama [branduolinių ginklų kuro ir dalių] gamyba“, – pareiškė vienas iš „NBC News“ šaltinių.

„Tačiau yra visiškai aiškių įrodymų, kad jie bando apgauti JAV“, – pridūrė jis.

J. Boltonas, AFP/Scanpix nuotr.

D. Trumpo nacionalinio saugumo patarėjas Johnas Boltonas CBS laidoje „Face the Nation“ sakė, kad nenori komentuoti pranešimų ar „bet ko kito, susijusio su žvalgyba“.

J. Boltonas teigė, kad D. Trumpas nebuvo apgautas Kim Jong Uno ir labai gerai žino Šiaurės Korėjos elgesio modelius per derybų su JAV dešimtmečius.

„Mes tiksliai žinome, kokios yra rizikos jiems naudojant derybas laikui vilkinti, kad tęstų savo branduolinių, cheminių, biologinių ginklų ir balistinių raketų programas“, – kalbėjo J. Boltonas.    

Vis dėlto jis pabrėžė, kad Kim Jong Unas, sprendžiant iš susitikimo Singapūre, skiriasi nuo savo pirmtakų.

„Mes sudarėme programą, kaip demontuoti visas jų masinio naikinimo ginklų ir balistinių raketų programas per metus.

Jei jie jau turi priėmę strateginį sprendimą tai padaryti ir bus linkę bendradarbiauti, mes galime judėti labai greitai“, – sakė J. Boltonas.