Pasaulyje

2018.06.27 12:43

Stebėtojai: Šiaurės Korėja ir toliau tobulina branduolinių tyrimų centrą

ELTA2018.06.27 12:43

Šiaurės Korėja sparčiai tobulina savo branduolinių tyrimų centrą, nepaisant to, kad Singapūro viršūnių susitikime pareiškė įsipareigojanti denuklearizuoti Korėjos pusiasalį, trečiadienį informavo stebėtojai.

Šiaurės Korėjos – branduolinės valstybės – lyderis Kim Jong Unas per anksčiau šį mėnesį vykusį susitikimą su Donaldu Trumpu pažadėjo „dėti pastangas siekiant“ minėto tikslo.

Tačiau per susitikimą nebuvo tiksliai apibrėžta, ką šalys vadina denuklearizacija, ir nesusitarta dėl konkretaus grafiko, kurio turėtų laikytis Šiaurės Korėja, atsisakydama savo branduolinio arsenalo.

D. Trumpas tvirtino, kad procesas prasidės netrukus, o praėjusią savaitę pareiškė: „Tai bus totalinė denuklearizacija, ji jau prasidėjo.“

Tačiau nesenos palydovinės nuotraukos parodė, kad Jongbono branduolinių tyrimų centre – pagrindiniame tokio pobūdžio objekte Šiaurės Korėjoje – ne tik tęsiasi įprastos operacijos, bet ir vykdomi infrastruktūros plėtros darbai, pranešė padėtį Šiaurės Korėjos analizuojanti interneto svetainė „38 North“.

„Birželio 21 dieną komercinių palydovų užfiksuoti vaizdai rodo, kad Jongbono branduolinių tyrimų centro infrastruktūros tobulinimo darbai vyksta sparčiai“, – rašo „38 North“.

Svetainėje nurodoma, kad „operacijos tęsiasi“ Šiaurės Korėjos urano sodrinimo gamykloje, be to, centro teritorijoje atsiranda naujų įrengimų, pavyzdžiui, inžinierių biuras bei privažiavimas prie branduolinio reaktoriaus.

Tačiau svetainėje priduriama, kad tokia Šiaurės Korėjos veikla „neturėtų būti laikoma kaip nors susijusia su šalies pažadu atsisakyti branduolinių ginklų“.

Anot „38 North“, gali būti, kad iš atsakingų šalies pareigūnų tikimasi, kad „jie veiklą vykdys kaip įprastai tol, kol gaus konkrečius Pchenjano nurodymus (daryti kitaip)“.

Praėjusį mėnesį Šiaurės Korėja susprogdino pasenusį, tačiau vienintelį savo branduolinių bandymų poligoną. Tai buvo laikoma geros valios ženklu prieš šalies lyderio susitikimą su D. Trumpu.