Pasaulyje

2018.06.26 17:54

Makedonijos prezidentas atsisako pasirašyti įstatymą dėl šalies pavadinimo keitimo

ELTA 2018.06.26 17:54

Nacionalistas Makedonijos prezidentas Gjorgė Ivanovas antradienį pareiškė nepasirašysiąs įstatymo, kuriuo patvirtinamas jo šalies pavadinimo keitimas.

Susitarimu, dėl kurio anksčiau šį mėnesį susitarė Makedonijos ir Graikijos premjerai – Zoranas Zaevas ir Alexis Tsipras, užbaigiamas 27 metus trunkantis ginčas, kuris itin pakenkė abiejų kaimynių santykiams ir privertė Graikiją prieštarauti Makedonijos narystei NATO ir Europos Sąjungoje.

Pagal susitarimą Makedonija ateityje oficialiai turėtų vadintis Šiaurės Makedonijos Respublika.

Ginčas siekia 1991-uosius, kai tuometė Jugoslavijos Respublika paskelbė nepriklausomybę ir pasivadino Makedonija. Graikijos šiaurėje yra to paties pavadinimo regionas, todėl vyriausybė Atėnuose reiškia pretenzijas į Makedonijos pavadinimą.

Oficialiame savo tinklalapyje paskelbtame laiške G. Ivanovas teigė, kad šalies pavadinimo keitimas prieštarautų jo 2014 metais duotiems rinkimų pažadams, o susitarimo nuostatos pažeidžia Makedonijos konstituciją.

Dėl tokio prezidento sprendimo Makedonijos parlamente turės vykti pakartotinė diskusija ir balsavimas. Jei įstatymo projektui bus pritarta, jis automatiškai taps įstatymu.