Pasaulyje

2018.06.26 20:40

Įsigaliojo „Brexit“ įstatymas, kuriuo JK leidžiama išstoti iš ES

BNS2018.06.26 20:40

Įstatymas, kuriuo vykdomas Didžiosios Britanijos sprendimas išstoti iš Europos Sąjungos, po kelis mėnesius trukusių debatų įsigaliojo, antradienį paskelbė parlamento žemųjų rūmų pirmininkas.

Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow sakė, kad ES (Pasitraukimo) įstatymas, kuriuo anuliuojamas 1972 metų Europos bendrijų aktas, nulėmęs Britanijos įstojimą į ES, gavo karalienės Elizabeth II pritarimą. Jo žodžius Konservatorių partijos deputatai palydėjo sveikinimo šūksniais.

ES (Pasitraukimo) įstatymu taip pat į britų teisę perkeliami dešimtmečius kurti Europos įstatymai, siekiant išvengti bet kokių teisinių sutrikimų. 

Įstatymu taip pat britų teisėje įtvirtinama „Brexit“ diena: 2019 metų kovo 29-oji. Britanija oficialiai išstos tos dienos 23 val. Grinvičo laiku, kai Briuselyje bus vidurnaktis. 

Dėl šio 2017-ųjų liepą pateikto įstatymo projekto abejuose parlamento rūmuose pikti debatai vyko daugiau kaip 250 valandų.

Euroskeptikai įstatymo priėmimą parlamente praėjusią savaitę vadino įrodymu, kad nepaisant visos nežinios dėl derybų su Briuseliu Britanija palieka ES.

Tarptautinės prekybos ministras Liamas Foxas sakė, kad įstatymas sudarė „neatšaukiamas“ sąlygas išstojimui, ir pridūrė, kad Britanijos pasilikimo Europos Sąjungoje šansai „dabar yra nuliniai“.

Įtakingas parlamento euroskeptikas Jacobas Reesas-Moggas, priklausantis valdančiajai Konservatorių partijai, praėjusį savaitgalį sakė: „Teisinė pozicija dėl „Brexit“ tuo pačiu pasitraukiant ir iš Europos bendrosios rinkos dabar daug stipresnė. Itin svarbu, kad dėl to ministrės pirmininkės derybinės pozicijos labai sustiprėjo.“

Kitas euroskeptiškų pažiūrų konservatorių parlamentaras, Dominicas Raabas, sakė, kad ministrė pirmininkė Theresa May į ES viršūnių susitikimą šį mėnesį vyks „su palankiu vėju“.

Vyriausybei buvo sunku prastumti įstatymo projektą parlamente; ji buvo priversta perleisti parlamentarams tam tikrų galių dėl galutinio „Brexit“ susitarimo su Briuseliu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.