Pasaulyje

2013.07.17 08:58

Sulaikytas raketas gabenęs Šiaurės Korėjos laivas

Karolis Kaupinis, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2013.07.17 08:58

Panamoje sulaikytas Šiaurės Korėjos laivas, įtarus, kad Panamos kanalu korėjiečiai plukdo narkotikus. Paaiškėjo, kad krovinys dar rimtesnis, nei įtarta.

Panamoje sulaikytas Šiaurės Korėjos laivas, įtarus, kad Panamos kanalu korėjiečiai plukdo narkotikus. Paaiškėjo, kad krovinys dar rimtesnis, nei įtarta.

Laivas „Chong Chon Gang“ su nuotykiais plaukiojo ilgą laiką: prie Somalio jį buvo užpuolę piratai, o Ukrainoje buvo sulaikytas už narkotikų bei šaudmenų gabenimą. Laivas prieš kelerius metus buvo sustabdytas ir Viduržemio jūroje – rusų naudojamame Sirijos uoste Tartuse.

Šįkart šiaurės korėjiečiai regis pasiryžo pasinaudoti visai neseniai įvykusiu Kubos ir Šiaurės Korėjos armijos vadovų susitikimu ir pasikrauti rimtesnį krovinį Kuboje – vienoje iš nedaugelio pasaulyje belikusių Pchenjano draugių. Ir krovinys atrodo buvo toks svarbus pasaulio izoliuotai šaliai, kad įgula buvo pasiruošusi žūtbūt jo neatiduoti.

„Kapitonas bei 35 įgulos nariai labai priešinosi. Iš pradžių kapitonas bandė apsimesti, jog jam – širdies smūgis, tada bandė nusižudyti“, – pasakoja Panamos prezidentas Ricardo Martinelli.

Kodėl įgula taip panikavo, paaiškėjo pradėjus iškrauti kubietiško cukraus maišus, kuriuos oficialiai plukdė šiaurės korėjiečių laivas. Slaptuose konteineriuose slėptos veikiausiai Kuboje įsigytos raketos žemė-oras bei nekonvencinė ginkluotė.

Jungtinės Tautos Šiaurės Korėjai taiko griežtas sankcijas ginkluotės importui, o jos dar labiau sugriežtintos po atominių bandymų praėjusį vasarį, tad Kuba viena iš tų retų šalių, kur Šiaurės Korėja dar gali gauti ne pačių pasigamintos ginkluotės.