Pasaulyje

2018.06.19 17:30

Kylant nesutarimams tarp šalių, J. Stoltenbergas įspėjo apie galimą NATO griūtį

LRT.lt 2018.06.19 17:30

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas leidinyje „The Guardian“ rašo, kad JAV ir Europa privalo veikti išvien, kad išvengtų Vakarų vienybės griūties. NATO vadovas pabrėžė skirtingas nuomones, kurias viešai žiniasklaidoje išsako JAV prezidentas ir NATO sąjungininkų Europoje atstovai. J. Stoltenbergas perspėja, kad jei stiprūs nesutarimai tarp Vakarų šalių neišnyks, abejotina, kad transatlantiniai ryšiai ir karinis Aljansas išliks ir ateityje.

„Nesutarimai yra realūs, ir jie neišnyks per naktį. Niekur nėra iškalta akmenyje, kad transatlantiniai ryšiai tarp NATO šalių visada bus tamprūs. Tačiau visgi tai nereiškia, kad lūžiai yra neišvengiami“, – sakė NATO vadovas.

J. Stoltenbergas antradienį „The Guardian“ rašo, kad „politinės audros debesys“ apakino Aljanso narius, bet kartu jis skatina šalių lyderius suvokti skirtingas nuomones ir išvengti neapgalvotų sprendimų, kurie sumažintų bendrus siekius užtikrinti NATO šalių saugumą.

Kaip didžiausius nesutarimus tarp NATO valstybių narių J. Stoltenbergas pažymėjo išsiskiriančias pozicijas dėl klimato kaitos, Irano branduolinio nusiginklavimo sutarties ir prekybos. Kita svarbi tema, kuri pastaruoju metu aštriai iškyla Europos lyderių ir Donaldo Trumpo darbotvarkėse – pabėgėlių politika. Vokietijos kanclerės Angelos Merkel pabėgėlių politika grasina jos vyriausybės griūtimi, o D. Trumpas susidūrė su pykčio banga dėl išskirtų imigrantų šeimų.