Pasaulyje

2018.06.19 14:41

Stiprėjant pykčiui dėl imigrantų politikos, D. Trumpas kaltina demokratus

Augant pasipiktinimui dėl Donaldo Trumpo administracijos sprendimo atskirti imigrantų vaikus nuo nelegaliai į Ameriką atvykstančių tėvų, pats prezidentas dėl visko kaltina demokratus. Praėjusį mėnesį generaliniam prokurorui paskelbus „nulinės tolerancijos“ nelegaliam sienos kirtimui politiką, per šešias savaites prie Jungtinių Valstijų sienos nuo tėvų atskirta apie 2 tūkst. vaikų. Jungtinės Tautos tokią Amerikos politiką vadina nedora.

Ašaros ir prašymai pamatyti tėvus – tokie atgarsiai iš prieglaudų, kuriose laikomi imigrantų vaikai. Čia sienos apsaugos tarnybų vaizdai iš stovyklų, kuriose nepilnamečiai ir mažamečiai vaikai suvaryti į narvus sulaikymo centruose Teksaso valstijoje. Tokių vaikų jau beveik pustrečio tūkstančio. Pastarosiomis dienomis administracija sulaukia didžiulės kritikos ir raginimų užbaigti tokią politiką, tačiau administracija nenusileidžia.

„Nuo tėvų atskirsime vaikus, kurių tėvystės ar globos negalime įrodyti. Pavyzdžiui, jeigu nėra jokių dokumentų įrodančių santykius tarp suaugusiojo ir vaiko. Taip pat atskiriame, jeigu tėvai kelia grėsmę nacionaliniam , viešajam saugumui ar jiems pateikti kriminaliniai kaltinimai. Tokiais atvejais šeimas laikyti kartu yra netinkama“, – aiškina JAV valstybės saugumo sekretorė Kirsten Nielsen.

Pagal generalinio sekretoriaus įsakymą bet koks neteisėtas sienos kirtimas yra kriminalinis nusikaltimas, todėl pagal valstybės saugumo sekretorės apibrėžimą visi vaikai turi būti atimami iš nelegalių imigrantų.

Didžioji dalis Kongreso narių reiškia nepasitenkinimą tokiu D. Trumpo sprendimu. Kongrese jau kelią skinasi net keli įstatymai prieš tokį elgesį. Centruose, kur laikomi vaikai, lankosi ir Demokratų partijos nariai, ragindami prezidentą nutraukti tokį veikimo būdą.

„Šiandien esu čia, nes pykstu. Man gėda ir šlykštu, tai turi baigtis. Prašau Jungtinių Valstijų prezidento, galingiausio žmogaus pasaulyje, užbaigti šitą politiką. Užbaikite skausmą ir liūdesį. Jūs klupdote Ameriką ant kelių ir visas pasaulis tai stebi“, – kalba JAV Atstovų rūmų narė, demokratė Frederica Wilson.

Reuters/Scanpix nuotr.

Administracija tokiu sprendimu tikėjosi atgrasyti nelegalius migrantus nuo atvykimo.

D. Trumpą sustabdyti šią politiką paragino ir pirmoji ponia, kuri yra imigrantė iš Slovėnijos.

Daug dėmesio sulaukė buvusio prezidento Džordžo Bušo žmonos Lauros viešas laiškas, kuriame ji dabartines stovyklas prilygino japonų stovykloms Amerikoje Antrojo pasaulinio karo metais. Senatorius Johnas McCeinas sako, kad tokie veiksmai prieštarauja Amerikietiškoms vertybėms, o demokratų senate lyderė Nancy Pelosi tvirtina, kad vaikų atskyrimas paliks juodą dėmę Amerikos istorijoje.

D. Trumpas sako, kad jam pačiam nepatinka šis sprendimas, tačiau dėl visko kaltiną demokratus ir jų priimtą įstatymą. Jokio demokratų ar respublikonų priimto įstatymo, įpareigojančio atskirti vaikus nuo tėvų, nėra - praneša „Associated Press“ ir kitos žiniasklaidos grupės. Prezidentas vakar pareiškė, kad Jungtinės Valstijos netaps pabėgėlių centru.

„Jungtinės Valstijos nebus migrantų stovykla ir nebus pabėgėlių laikymo vieta. Nebus. Pažiūrėkit kas vyksta Europoje, kitose vietose. To Jungtinėse Valstijose mes neleisime. Tik ne man prižiūrint“, – sako D. Trumpas.

Pagal naujausias apklausas du trečdaliai visų Amerikos rinkėjų prieštarauja šiai politikai. Nors pasipiktinimas viešojoje erdvėje didelis, 55 proc. respublikonų palaiko atskyrimo politiką. Taigi, didžioji dalis prezidento rėmėjų jam pritaria. 

Plačiau – Igno Kinčino reportaže.