Pasaulyje

2018.06.16 18:10

Uždraudus neteisėtai kirsti JAV sieną, išskiriamos pabėgėlių šeimos

Jungtinėse Valstijose kilo naujas politinis triukšmas, paaiškėjus, kad per pusantro mėnesio beveik du tūkstančiai vaikų buvo atskirti nuo neteisėtai Amerikos sieną perėjusių jų tėvų ir įkurdinami vaikams skirtuose sulaikymo centruose. Tokius duomens paskelbęs Vidaus saugumo departamentas į kritiką atsako, kad vaikams užtikrinamos geriausios sulaikymo sąlygos ir kad kūdikių nuo motinų neatskiria.

Po to, kai Amerikoje paskelbta nulinė tolerancija neteisėtai sieną perėjusiems asmenims, suaugusieji siunčiami į areštines, kur laukia verdikto – galės likti ar ne. Vaikai atskiriami, nors tokio įstatymo nėra, bet nepilnamečiams negalima pateikti tokių pat kaltinimų kaip suaugusiems, tad vaikams įrengiami atskiri sulaikymo centrai.

Čia Teksase jie apgyvendinami palapinėse, oro temperatūra dabar siekia 35 laipsnius, bet pareigūnai tvirtina – palapinėse įrengti kondicionieriai. Per artimiausias dienas čia bus atvežta apie 400 vaikų, Kalifornijoje apgyvendinami berniukai, vieni perbėgę į Jungtines Valstijas. Jungtinės tautos perspėjo kuo greičiau liautis kalinti pabėgėlių vaikus, atskirti juos nuo tėvų.

„Šeimos vienovė yra šventa, ji turi būti išsaugota, nes tai atitinka ir šeimos, ir visuomenės interesus. Juk daugelis pietinę Jungtinių Valstijų sieną pereinančių žmonių atvyksta iš Centrinės Amerikos šalių, tokių kaip Gvatemala, Honduras, Salvadoras, kur siaučia smurtas, žmonės persekiojami, taip pat ir vaikai, jaunimas“, – aiškina JT Pabėgėlių agentūros atstovas Williamas Spindleris.

Tiesa, nemažai šeimų vėl drauge po to, kai tėvai išleidžiami į laisvę, jeigu įrodo, kad savo šalyje buvo persekiojami dėl rasės, religijos, tautybės ar priklausymo kokiai nors socialinei grupei, bet, kaip pranešama, atskirtiems nuo tėvų vaikams tenka praleisti ilgas savaites ar net mėnesius.

Žmogaus teisių gynėjai primena, kad jokioje kitoje šalyje prieglobsčio norinčių šeimų neišskiria. Kilus pasipiktinimui, pareigūnai ramina – vaikams sudaromos geros sąlygos.

Plačiau – Jolantos Paškevičiūtės reportaže.