Pasaulyje

2018.06.16 16:24

Škotijoje didžiulis gaisras nuniokojo prestižinę Glazgo meno mokyklą

Viena prestižiškiausių pasaulyje meno mokyklų, įsikūrusi Škotijos mieste Glazge, naktį iš penktadienio į šeštadienį buvo nuniokota smarkaus gaisro, niekais pavertusio šiame istoriniame pastate vykdytus didelio masto atkūrimo darbus po kito gaisro, kilusio prieš ketverius metus.

Garsusis Mackintosho pastatas Škotijos didžiausiame mieste buvo „smarkiai apgadintas“, nurodė ugniagesių tarnybos vadai.

Po 2014 metais kilusio gaisro Glazgo meno mokykloje buvo vykdomas atstatymo projektas, turėjęs kainuoti 20–35 mln. svarų (23–40 mln. eurų) ir grąžinti šiai institucijai ankstesnę šlovę. Tikėtasi, kad pastatas vėl bus atidarytas ateinančiais metais.

Deja, naujoji nelaimė šias pastangas pavertė niekais, patvirtino ugniagesiai.

Dūmai ir liepsnos pradėjo veržtis iš Glazgo meno mokyklos penktadienį apie 23 val. 20 min. vietos (šeštadienį 1 val. 20 min. Lietuvos) laiku. Pasak ugniagesių, žmonės per šį įvykį nenukentėjo.

Kaip nurodė Didžiosios Britanijos visuomeninis transliuotojas BBC, vienu metu su ugnimi kovojo 120 ugniagesių ir 20 jų mašinų.

Šeštadienį paskelbtose iš oro padarytose nuotraukose matyti išdegęs pastatas ir jo įgriuvęs stogas.

„Glazgui tai niokojanti netektis“, – per spaudos konferenciją sakė ugniagesių tarnybos vadovo pavaduotojas Peteris Heathas.

Pasak jo, prieš ketverius metus pastate gaisrą malšinę ugniagesiai sielojosi, kad jiems vėl teko sugrįžti dėl tos pačios priežasties.

„Ugnis buvo smarkiai išplitusi pastate ir jį labai apgadino, bet emocinis prisirišimas... Netektį jaučia ne vien ugniagesiai, bet, esu tikras, ir Glazgo piliečiai“, – pabrėžė P. Heathas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Paklaustas, ar kokie nors pastato restauravimo darbų rezultatai buvo sunaikinti, pareigūnas atsakė: „Žinant gaisro mastą, toks komentaras būtų teisingas.“

Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon sakė, kad jos širdis „plyšta dėl mylimos Glazgo“ meno mokyklos.

„Aišku, kad padėtis nepaprastai sunki“, – pridūrė ji.

Vietos gyventojai buvo evakuojami iš savo namų, o liepsnų atšvaitai buvo matomi visame miesto centre, įvykio liudininkai sakė naujienų agentūrai „Press Association“.

Gaisras apėmė visus pastato aukštus ir išplito į šalimais esančius pastatus, įskaitant vieną naktinį klubą.

Tą pačią mokyklą ugnis nuniokojo ir 2014 metų gegužę. Tąsyk gaisras smarkiai apgadino pastatą, suprojektuotą architekto Charleso Rennie Mackintosho.

Įvykio liudininkai pasakojo BBC, kad dabar gaisras atrodė daug didesnis negu ankstesnis.

Škotijos ugniagesių gelbėtojų tarnybos vadovo pavaduotojas Iainas Bushellis sakė BBC, kad pastangos suvaldyti liepsnas tikriausiai „užsitęs“. Pasak jo, ugniagesiai susidūrė su „nepaprastai sunkiu ir sudėtingu incidentu“.

Glazge išrinktas parlamento narys Paulas Sweeney savo „Twitter“ žinutėje rašė: „Esu sugniuždytas, dideliam gaisrui šį vakarą kilus Glazgo meno mokykloje.“

„Dabar atrodo, kad liepsnoja visa vidaus erdvė. Geriausia, ko tikriausiai galime tikėtis – kad pastato struktūrinis fasadas išliks ir kad visus bus visiškai atstatytas“, – pridūrė jis.

Jungtinės Karalystės Škotijos reikalų sekretorius Davidas Mundellas sakė tik prieš dvi savaites apsilankęs toje mokykloje, kad susipažintų su atkūrimo projekto rezultatais.

Jis pridūrė, kad Britanijos vyriausybė „pasiruošusi suteikti pagalbą – finansinę ar kitokią“.

AFP/Scanpix nuotr.

Glazge gimęs architektas ir dizaineris Ch. R. Mackintoshas (1868–1928) buvo vienas iškiliausių art nouveau stiliaus kūrėjų.

1897 metais jis laimėjo konkursą suprojektuoti Glazgo meno mokyklos pastatą. Jam užbaigti prireikė maždaug per 10 metų, bet dabar šis statinys yra viena miesto įžymybių ir yra saugomas vyriausybės.

Tarp šios mokyklos absolventų yra neseniai Turnerio meno premijas pelnę Simonas Starlingas, Richardas Wrightas ir Martinas Boyce`as.

Joje taip pat mokėsi televizijos serialo „Daktaras Kas“ aktorius Peteris Capaldi, filmuose apie Džeimsą Bondą ir Harį Poterį vaidinęs Robbie Coltrane`as ir škotų roko grupių „Travis“ bei „Franz Ferdinand“ nariai.

„Negaliu patikėti, kas ištiko meno mokyklą. Baisu“, – sakė „Franz Ferdinand“ vokalistas Alexas Kapranosas.

2014-ųjų gaisras kilo projektoriui uždegus dujas, išsiskyrusias iš poliuretano putų, naudotų viename studentų projekte, nustatė tyrėjai. Tąsyk buvo sunaikinta Mackintosho biblioteka - vienas įspūdingiausių art noveau pavyzdžių.