Pasaulyje

2018.06.16 15:24

Čekų milijardierius premjeras sudarė mažumos koaliciją su socialdemokratais

BNS 2018.06.16 15:24

Čekų milijardierius premjeras Andrejus Babišas penktadienį pasiekė susitarimą su kairiojo sparno Socialdemokratų partija (ČSSD) dėl mažumos koalicijos formavimo, tačiau jam vis tiek teks pasikliauti Komunistų partija, kad parlamente atlaikytų balsavimą dėl pasitikėjimo.

Susitarimą po ilgų diskusijų patvirtino socialdemokratų lyderis Janas Hamačekas, kai 58,5 proc. jo bendrapartiečių pritarė aljansui su A. Babišo populistiniu judėjimu „Nepatenkintų piliečių akcija“, kurios akronimas ANO čekų kalba reiškia „Taip“.

ČSSD koalicijoje atliks „stiprios kairiosios partijos vaidmenį“, Prahoje žurnalistams sakė J. Hamačekas.

Per 2017-ųjų spalio mėnesį vykusius rinkimus su korupcija žadėjęs kovoti judėjimas ANO užsitikrino 78 mandatus 200 vietų parlamente, tačiau formuodamas koaliciją A. Babišas patyrė sunkumų.

Potencialūs partneriai vengė jungtis prie milijardieriaus, nes jis kaltinimas ES lėšų pasisavinimu. Pats A. Babišas visus jam mestus kaltinimus neigia.

Magnato pirmas mėginimas suformuoti kabinetą sausį baigėsi nesėkme, jo mažumos vyriausybei, sudarytai iš ANO narių ir nepriklausomų ekspertų, nepavykus užsitikrinti palaikymo parlamente.

Birželio 6-ąją Čekijos prezidentas Milošas Zemanas antrą kartą per pastarąjį pusmetį prisaikdino A. Babišą premjeru ir išreiškė viltį, kad šįkart vyriausybės vadovui pavyks užsitikrinti daugumos palaikymą parlamente.

„Šeštadienį pateiksiu prezidentui Zemanui mano vyriausybės sudėties juodraštį. Vėliau šis kabinetas sieks parlamento palaikymo, o balsavimas galėtų įvykti liepos 11-ąją“, – penktadienį pareiškė reporteriams A. Babišas.

Partnerystė su 15 vietas parlamente turinčia ČSSD suteiks magnatui vos 93 mandatus 200 vietų parlamente.

Siekdamas užsitikrinti daugumos palaikymą parlamente, buvęs komunistas A. Babišas ketina kliautis 15 vietų parlamente turinčios Komunistų partijos (KSČM) parama.

KSČM leido suprasti, kad šįkart palaikys jį per balsavimą dėl pasitikėjimo mainais į postus stambiose valstybinėse įmonėse.

Tai galėtų pirmąkart nuo 1989-ųjų antikomunistinės Aksominės revoliucijos suteikti Komunistų partijai vaidmenį vyriausybėje, nors ir neformalų.

Paaiškėjus, kad komunistai gali gauti postų vyriausybėje, tūkstančiai protestuotojų šioje 10,6 mln. gyventojų turinčioje ES ir NATO šalyje praėjusią savaitę išėjo į gatves.

A. Babišui – žemės ūkio, maisto pramonės ir žiniasklaidos magnatui bei antram pagal turimą turtą Čekijos piliečiui – teisėsauga pareiškė kaltinimus dėl įtariamos sukčiavimo schemos, per kuria iš Europos Sąjungos buvo neteisėtai gauta 2 mln. eurų subsidijų.

Slovakijoje gimusiam verslininkui kiša koją ir kaltinimai, kad jis iki 1989-ųjų dirbo komunistų režimo slaptosios policijos agentu. Pats A. Babišas šiuos kaltinimus taip pat neigia.