Pasaulyje

2018.06.15 19:58

Pentagono vadovas: V. Putinas stengiasi išardyti NATO

BNS 2018.06.15 19:58

JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas penktadienį pasmerkė Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną dėl Kremliaus vykdomo puolimo prieš Vakarų demokratiją ir pastangas išardyti NATO.

Šie J. Mattiso komentarai nuskambėjo praėjo vos kelioms valandoms po JAV prezidento Donaldo Trumpo pakartotinio pareiškimo, kad Rusija turėtų būti pakviesta grįžti į Didįjį aštuonetą (G-8). Maskva buvo pašalinta iš šio išsivysčiusios pramonės šalių klubo 2014 metais, Rusijai atplėšus nuo Ukrainos Krymo pusiasalį.

Be to, D. Trumpas penktadienį dėl Krymo praradimo apkaltino savo pirmtaką Baracką Obamą.

„Pirmąkart po Antrojo pasaulinio karo Rusija tapo valstybe, ginklo jėga perbraižiusią tarptautines sienas Gruzijoje ir Ukrainoje, tuo pačiu naudodamasi veto teise dėl jos kaimynių diplomatinių, ekonominių ir saugumo sprendimų“, – J. Mattisas sakė per Rod Ailando valstijoje vykusią JAV Karinių jūrų pajėgų kolegijos studijų baigimo ceremoniją.

„Putinas siekia suskaldyti NATO. Jis siekia sumažinti Vakarų demokratijos modelio patrauklumą ir mėgina pakenkti Amerikos moraliniam autoritetui“, – pridūrė Pentagono vadovas.

Pasak gynybos sekretoriaus, V. Putinas savo veiksmais siekia ne mesti tiesioginį iššūkį Amerikos kariniams pajėgumams, o veikiau „pakirsti ir susilpninti mūsų tikėjimą savo idealais“.

Anksčiau penktadienį D. Trumpas pareiškė, kad Rusija turėtų būti pakviesta grįžti prie derybų stalo su dabartinio Didžiojo septyneto šalimis.

„Prieš kelerius metus Putinas buvo tame, kas vadinta G-8. Manau, geriau, kad Rusija būtų viduje, o ne išorėje“, – D. Trumpas sakė žurnalistams.

„Kaip ir Šiaurės Korėjos atveju, kaip ir visų kitų atveju, daug geriau, jeigu mes su jais sutariame negu nesutariame. Taigi, tai įmanoma“, – pridūrė Amerikos lyderis.