Naujienų srautas

Pasaulyje2018.06.14 11:59

M. Pompeo: Šiaurės Korėja žino, kad denuklearizacija turi būti greita

Šiaurės Korėjai sankcijos nebus švelninamos, kol šalis neįrodys, kad įvykdė visišką Korėjos pusiasalio branduolinį nusiginklavimą, sako Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Mike`as Pompeo.

Jis taip pat įspėjo Pchenjaną, kad Šiaurės Korėjai taikomos sankcijos nebus atšauktos, kol denuklearizacijos procesas nebus baigtas. 

Vašingtonas tebėra įsipareigojęs siekti „visiškos, patikrinamos ir negrįžtamos Šiaurės Korėjos denuklearizacijos“, sakė M. Pompeo.  

Po antradienį Singapūre įvykusio istorinio Šiaurės Korėjos ir JAV viršūnių susitikimo paskelbta bendra lyderių deklaracija sulaukė kritikos bangos dėl nekonkretumo denuklearizacijos proceso klausimu. 

„Mes manome, kad Kim Jong Unas suvokia, jog tai skubu... kad turime tai atlikti greitai“, – sakė valstybės sekretorius apie pastangas įtikinti Šiaurės Korėją atsisakyti savo branduolinių ginklų.  

M. Pompeo nuvyko į Seulą informuoti Pietų Korėjos ir Japonijos diplomatijos vadovų apie antradienį įvykusias istorines Donaldo Trumpo ir Kim Jong Uno derybas, kurios buvo pirmasis pareigas einančių JAV ir Šiaurės Korėjos vadovų susitikimas. Po jo D. Trumpas išdidžiai pareiškė, kad nuo šiol  pasaulis gali „ramiai miegoti“. 

„Šiaurės Korėjos Branduolinės Grėsmės nebėra“, – parašė prezidentas trečiadienį socialiniame tinkle „Twitter“. 

Nepaisant pozityvaus JAV lyderio tono apžvalgininkams kelia susirūpinimą tai, kad Kim Jong Unas viršūnių susitikime nepateikė jokių konkrečių garantijų, tuo pat metu sulaukęs didžiulio teigiamo tarptautinio dėmesio.  

Būtent tai, panašu, ir verčia nerimauti Pietų Korėją ir Japoniją. 

D. Trumpas po susitikimo su Kim Jong Unu paskelbė, kad JAV neberengs bendrų karinių pratybų su Pietų Korėja, kol vyksta derybos su Šiaurės Korėja. 

Pchenjanas seniai reiškė pasipiktinimą kasmet rengiamomis didžiulio masto pratybomis, kurias vadino pasirengimu būsimiems JAV kariniams veiksmams prieš Šiaurės Korėją.

D. Trumpas savo sprendimą neberengti pratybų motyvavo finansiniais sumetimais, pažymėjęs, kad tai leis Jungtinėms Valstijoms sutaupyti daug lėšų. 

Atrodo, kad šis JAV prezidento sprendimas buvo netikėtas ne tik Seului, bet ir Pentagonui. 

Pietų Korėjos užsienio reikalų ministrė Kang Kyung-wha per bendrą spaudos konferenciją su M. Pompeo pasistengė apeiti šį klausimą. Japonijos diplomatijos vadovas Taro Kono savo ruožtu pareiškė, kad šis klausimas bus pavestas aptarti karinei vadovybei, o JAV ir Pietų Korėjos aljansas tebėra „toks pat tvirtas, kaip visada“.  

Pasak ministro, Japonija suprato, kad JAV ir Pietų Korėjos karinių pratybų klausimas priklausys nuo Šiaurės Korėjos žingsnių denuklearizacijos link. Trečiadienį Japonijos gynybos ministras šias pratybas pavadino „gyvybiškai svarbiomis“ regiono saugumui. 

Pchenjanas savo siekį įgyti branduolinių ginklų ir didelio nuotolio raketų anksčiau argumentavo tuo, kad regione dislokuotas amerikiečių karinis kontingentas, o savo ginklų programas vadino atgrasomąja priemones. 

„Sutaupysime daug pinigų“

M. Pompeo, siekdamas išsklaidyti abiejų Vašingtono sąjungininkių nerimą, ketvirtadienį pabrėžė, kad glaudi koordinacija su Seulu ir Tokiju yra nepaprastai svarbi Šiaurės Korėjos denuklearizacijos proceso sėkmei užtikrinti.  

Valstybės sekretorius anksčiau yra sakęs, jog viliasi, kad iki 2020 metų Šiaurės Korėjoje bus įvykdytas „didelio masto nusiginklavimas“. 

Užbaigęs vizitą Seule M. Pompeo skris į Pekiną susitikti su Kinijos užsienio reikalų ministru.  

JAV prezidento administracija viršūnių susitikimą Singapūre giria kaip svarbią pergalę. Tuo tarpu kritikai teigia, jog šis susitikimas labiau priminė šou ir jame nebuvo sutarta dėl jokio konkretaus plano, kaip Pchenjanas atsisakys savo branduolinių ginklų.  

Pats D. Trumpas entuziastingai pareiškė, kad dabar žmonės „gali jaustis kur kas saugesni nei buvo tą dieną, kai pradėjau eiti pareigas“, ir gynė savo poziciją dėl karinių pratybų su Pietų Korėja. 

„Sutaupysime daug pinigų nerengdami šių pratybų, kol mes sąžiningai deramės – o būtent tai ir darome!“ – parašė prezidentas trečiadienį tviteryje.  

Šie jo komentarai sudaro ryškų kontrastą pernykščiams grasinimams panaudoti „ugnį ir įniršį, kokio pasaulis dar nėra matęs“, jeigu Pchenjanas nenusiginkluos. Šiaurės Korėja tuo metu gyrėsi turinti pajėgumų sutriuškinti Jungtines Valstijas. 

Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių paskatintos beprecedentės diplomatinės pastangos padėjo sumažinti įtampą Korėjos pusiasalyje ir atvėrė kelią surengti viršūnių susitikimą Singapūre. Kim Jong Uno režimas, seniai trokštantis tarptautinio legitimumo, taip pat pateikia šį viršūnių susitikimą kaip svarbų savo laimėjimą. 

Birželio 12-ąją Singapūre vyko istorinis susitikimas tarp JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno. Daugiau apie jo rezultatus – nuorodoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi