Pasaulyje

2018.06.12 12:35

Pietų Korėja trykšta entuziazmu dėl D. Trumpo ir Kim Jong Uno „amžiaus derybų“

BNS2018.06.12 12:35

Pietų Korėja antradienį netvėrė džiaugsmu dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno susitikimo, kurį vietos žiniasklaida pavadino „amžiaus derybomis“.

Singapūre prasidėjus lyderių susitikimui įamžinti kadrai, kuriuose matyti, kaip D. Trumpas ir Kim Jong Unas spaudžia vienas kitam ranką ir apsikeičia šiltais žodžiais, sulaukė džiaugsmingos reakcijos Seule ir pakurstė viltis dėl naujos pradžios santykiuose su Pchenjanu. 

„Tikimės, kad šis viršūnių susitikimas bus sėkmingas ir atneš mums visišką denuklearizaciją, taiką ir naują erą“ santykiuose tarp abiejų Korėjų ir Jungtinių Valstijų, sakė Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas. Keli jo susitikimai su Šiaurės Korėjos lyderiu atvėrė kelią viršūnių susitikimui Singapūre. 

Moon Jae-inas šypsojosi ir plojo, prezidentūroje kartu su savo kabineto nariais stebėdamas tiesioginę transliaciją iš viršūnių susitikimo Singapūre. 

Prezidentas, nekantriai laukdamas D. Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimo, praleido „bemiegę naktį“, nurodė jo biuras. 

Anglų kalba leidžiamas „The Korea Times“ sveikino viršūnių susitikimą ir pavadino jį žingsniu pirmyn siekiant užbaigti nesantaiką Korėjos pusiasalyje, jau beveik septynis dešimtmečius padalytame į komunistinę Šiaurės Korėją ir demokratinę Pietų Korėją. 

Po 1950–1953 metų Korėjos karo Pietų Korėja ilgainiui tapo viena iš labiausiai klestinčių valstybių Azijoje. Tuo tarpu uždaroje Šiaurės Korėjoje įsivyravo ekonomikos sąstingis, o jos režimas privertė kaimynes jausti nuolatinę baimę dėl vystomos branduolinių ginklų programos.

AFP/Scanpix nuotr.

„Abu lyderiai neabejotinai jaučia didžiulį spaudimą, kad šios amžiaus derybos būtų sėkmingos“, – rašoma laikraščio redakcinėje skiltyje. 

„Tikimės, kad šios dienos viršūnių susitikimas padės pasiekti proveržį ir pradės naują taikos ir gerovės erą“, – rašo „The Korea Times“. 

Seulo traukinių stotyje dešimtys žmonių prigludę prie ekranų stebėjo transliaciją ir džiaugsmo šūksniais bei plojimais palydėjo D. Trumpo ir Kim Jong Uno rankų paspaudimą. 

Universiteto studentė Jung A-im sakė, kad labai jaudinasi stebėdama viršūnių susitikimą. 

„Matydama, kaip šie lyderiai spaudžia vienas kitam ranką... pagalvojau, kad esu istorinės akimirkos liudininkė“, – sakė ji naujienų agentūrai AFP. 

Daugelis žmonių tiesioginę transliaciją iš viršūnių susitikimo stebėjo savo išmaniųjų telefonų ekranuose. 

„Vyksta didi permaina pasaulio istorijoje“, – internete pakomentavo vienas žmogus po pranešimu apie viršūnių susitikimą. 

Tačiau nemažai žmonių neslėpė skeptiškai žiūrintys į Pchenjano ketinimus, primindami apie ankstesnius nesėkmingus bandymus pagerinti santykius. 

„Kim Jong Uno sutikimas susitikti su D. Trumpu reiškia, kad jam nelengva (dėl sankcijų). Tačiau mes suteikiame jam šansą vėl atsitiesti, kaip nutiko su Kim Jong Ilu“, – pastebėjo kitas komentatorius, turėdamas galvoje ankstesnes taikos iniciatyvas, kai Šiaurės Korėją dar valdė dabartinio lyderio tėvas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.