Pasaulyje

2018.06.10 18:40

Šveicarai referendume balsavo už užsienio lošimo tinklapių blokavimą

BNS 2018.06.10 18:40

Šveicarijos piliečiai didele balsų dauguma leido blokuoti užsienyje įsikūrusias internetines lažybų svetaines, rodo galutiniai referendumo rezultatai.

72,9 proc. rinkėjų pritarė naujajam azartinio lošimo įstatymui, kuriuo, pasak valdžios,  siekiama užkirsti kelią priklausomybei nuo lošimų. Tuo tarpu kritikai teigia, kad šiuo įstatymu įvedami apribojimai kelia rimtą grėsmę laisvei internete. 

Toks rezultatais – triuškinantis pralaimėjimas įstatymo priešininkams, kurie surinko 50 tūkst. parašų, reikalingų siekiant referendumu pakeisti įstatymą. 

Abiejų Šveicarijos parlamento rūmų jau patvirtintas įstatymas įsigalios nuo kitų metų ir bus vienas griežčiausių Europoje. Juo bus leidžiama tik Šveicarijoje sertifikuotiems kazino ir lošimo bendrovėms veikti šalyje. Ši nuostata galios ir internete. 

Tai leis šveicarų įmonėms pirmą kartą pasiūlyti lošti internetu, tačiau iš esmės uždarys rinką užsienio bendrovėms. 

Priešininkai apkaltino Berną ėmusis „autoritarinės valstybės vertų metodų“ ir pavadino naująjį įstatymą „interneto cenzūra“. Pasak jų, tai sukuria labai pavojingą precendentą“. 

Tačiau Šveicarijos teisingumo ministrė Simonetta Sommaruga (Simoneta Somaruga) tvirtina, kad sprendimu leisti tik šalyje registruotoms įmonėms siūlyti lošimo paslaugas siekiama užtikrinti, kad visi laikytųsi griežtų taisyklių. 

Nevyriausybinės organizacijos „Addiction Switzerland“ duomenimis, šioje 8,3 mln. gyventojų turinčioje Alpių valstybėje 75 tūkst. žmonių yra priklausomi nuo azartinių žaidimų, o visuomenei tai kasmet kainuoja daugiau nei pusę milijardo Šveicarijos frakų (apie 430 mln. eurų). 

Vyriausybė taip pat nori, kad visos lošimo įstaigų gaunamos pajamos būtų apmokestintos  Šveicarijoje, o mokesčiai naudojami finansuoti priemones prieš priklausomybę bei socialinės apsaugos, sporto ir kultūros programas.

Valdžios duomenimis, šveicarai kasmet išleidžia apie 250 mln. frankų (apie 216 mln. eurų) lošdami nereguliuojamose užsieniečių svetainėse, kurios nemoka jokių mokesčių.