Pasaulyje

2018.06.07 20:10

Th. May pasiekė kompromisą su ministrais dėl Airijos sienos

BNS 2018.06.07 20:10

Britų premjerė Theresa May ketvirtadienį pristatė vadinamąjį „atsarginį“ planą, numatantį, kad po „Brexit“ Jungtinė Karalystė iki 2021-ųjų laikytųsi ES muito sąjungos taisyklių; tai leistų išspręsti Airijos sienos klausimą.

Šis dokumentas yra kompromisinis variantas, kurio reikalavo euroskeptiški ministrai, siekiantys, kad toks susitarimas būtų laikinas.

Planas buvo paskelbtas po paskutinę minutę kilusio kivirčo dėl teksto formuluotės. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, „Brexit“ sekretorius Davidas Davisas net užsiminė apie savo atsistatydinimą, jei dokumente nebūtų nustatytas minėtų taisyklių galiojimo terminas.

Briuselis siūlo, kad JK priklausanti Šiaurės Airija liktų ES muitų sąjungoje, kol bus surastas kitas būdas po šalies išstojimo iš bloko išvengti patikrinimo punktų prie sienos su Airijos Respublika.

Londonas atmetė tokį planą kaip nepriimtiną ir pasiūlė taikyti visai Didžiajai Britanijai „laikinąją muitų tvarką“, kuri „prekeiviams išlaikytų status quo muitų procedūrų atžvilgiu“.

Th. May taip pat leido suprasti, kad nepritaria tokiam scenarijui, nes tikisi, jog sienos klausimas bus išspręstas išsamesniu ES ir JK susitarimu dėl prekybos.

Vis dėlto gruodį ji sutiko, kad būtina parengti atsarginį planą, jei toks susitarimas tam tikrą laiką ar apskritai nebus pasirašytas.

„JK aiškiai duoda suprasti, kad laikinas susitarimas dėl muitų sąjungos, jie jo prireiks, turi galioti ribotą laiką“, – sakoma Briuseliui išsiųstame dokumente.

„JK tikisi, kad kita tvarka įsigalios vėliausiai 2021 metais“, – priduriama jame.

Britanija oficialiai išstos iš ES 2019-ųjų kovą, tačiau Londonas sutiko paskelbti pereinamąjį laikotarpį, kurio metu šalies statusas bloko atžvilgiu išliks beveik toks pat iki 2020-ųjų gruodžio.

ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier sveikino plano paskelbimą ir parašė socialiniame tinkle „Twitter“, kad dokumentas bus išnagrinėtas atsižvelgiant į tris klausimus.

„Ar toks sprendimas leis išvengti realios sienos? Ar jis gerbtų bendrosios rinkos ir muitų sąjungos vientisumą? Ar šis atsarginis planas veiktų bet kokiomis sąlygomis?“ – klausė M. Barnier.

„Iškreiptas dokumentas“

Planas buvo paskelbtas po dvi dienas sklidusių kalbų, kad D. Davisas planuoja atsistatydinti dėl šio dokumento.

Jo personalo vadovas Stewartas Jacksonas Twitter“ tinkle parašė, kad įvyko „naudingas dialogas“ ir kad plane dabar aiškiau sakoma, kad „mūsų siūlymas yra laikino pobūdžio“.

„Be abejo, pasiektas kompromisas, kad Davidas (Davisas) neatsistatydintų, tačiau tai rimtai pakenks Theresai (May)", – pareiškė vienas proeuropietiškų pažiūrų parlamentaras, priklausantis valdančiajai Konservatorių partijai.

Opozicinės Leiboristų partijos narys parlamentaras Chrisas Leslie savo ruožtu sakė, jog ES jau kartą atmetė laikinojo susitarimo galimybę ir skundėsi, kad siūlymas neliečia svarbių reguliavimo standartų.

„Vyriausybė keletą savaičių derėjosi pati su savimi ir pateikė iškreiptą dokumentą, kuriame nesvarstomos jokios pagrindinės „Brexit“ dilemos“, – teigė jis.

„Labai tikėtina, kad jis nuves iki dar didesnės aklavietės tebevykstančiose derybose su ES“, – pridūrė politikas.

Th. May ketvirtadienį taip pat atskirai susitiko su dviem itin euroskeptiškai nusiteikusiais savo kabineto nariais: užsienio reikalų sekretoriumi Borisu Johnsonu ir tarptautinės prekybos sekretoriumi Liamu Foxu.

Tuo tarpu trečiadienį D. Davisas į žurnalistų klausimą, ar jis atsistatydintų, jei nepritartų „atsarginio“ plano nuostatoms atsakė: „Tiesą sakant, manau, kad šis klausimą reikia užduoti ministrei pirmininkei.“

Paklausta, ar Th. May tikisi, kad D. Davisas liks savo poste ketvirtadienį, premjerės atstovė pareiškė: „Taip... žinoma“.

Visos derybų dėl „Brexit“ šalys įsipareigojo rasti būdą, leisiantį išvengti realios sienos Airijos saloje atsiradimo, būgštaudamos, kad toks scenarijus neigiamai paveiktų trapią taiką šiame regione.

Londonui, reikalaujančiam, kad po „Brexit“ JK paliktų ES bendrąją rinką ir muitų sąjungą, kol kas sunkiai sekasi spręsti Airijos sienos klausimą.

Dabartinis derybų dėl „Brexit“ ratas užsibaigs penktadienį, tačiau viltys, kad birželio pabaigoje Briuselyje vyksiančiame viršūnių susitikime bus padarytas proveržis, pamažu nyksta.

Abi šalys tikina norinčios pasiekti susitarimą iki spalio, kad užtektų laiko jos ratifikavimui prieš JK išstojimą iš bloko 2019-ųjų kovo 29-ąją.