Pasaulyje

2018.06.07 15:44

Kalbų apie galimą D. Daviso atsistatydinimą fone Th. May šaukia ministrų susitikimą

ELTA 2018.06.07 15:44

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May ketvirtadienį šaukia ministrų kabineto susitikimą. Jis įvyks sklandant kalboms, kad, nepritardamas Th. May planams išvengti „kietos“ sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airijos, gali atsistatydinti „Brexit“ sekretorius Davidas Davisas.

Kalbama, kad D. Davisas yra pasipiktinęs atsarginiu planu, pagal kurį Didžioji Britanija po išstojimo iš ES kurį laiką toliau laikytųsi Bendrijos muitų sąjungos principų.

Siūlymas, kuris įsigaliotų tik tuo atveju, jei nepavyktų rasti jokio kito būdo išvengti muitinės patikrinimų Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos pasienyje, turėtų būti paskelbti dar šią savaitę.

Tačiau jis kaip reikiant supriešino Th. May ir euroskeptiškiausiai nusiteikusius jos kabineto narius. Tarp pastarųjų yra ir D. Davisas bei užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas.

Teigiama, kad euroskeptikai labiausiai susirūpinę dėl to, jog pasiūlyme nenumatytas terminas, iki kada žadama taikyti minėtąją atsarginę priemonę. Be to, jie siekia susitarti dėl nuostatos, pagal kurią Didžioji Britanija galėtų vienašališkai nustoti laikytis ES taisyklių. Tačiau abejojama, ar tokiam planui pritars Briuselis.

Jungtinės Karalystės vyriausybė tikina neketinanti imtis atsarginio varianto ir teigia rasianti būdą išvengti muitinės patikrų. Tą ji tikisi padaryti pasirašydama visapusišką prekybos sutartį su Bendrija.