Pasaulyje

2018.06.07 16:47

V. Putinas per „Tiesioginės linijos“ spektaklį: Rusijos bijoma, nes ji tampa konkurente

LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2018.06.07 16:47

Vakarų šalių sankcijos ir antirusiška kampanija yra bandymas pašalinti Rusiją kaip ekonominę konkurentę, ketvirtadienį pareiškė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kuris tiesioginiame televizijos eteryje atsakinėja į šalies gyventojų klausimus. Kasmetinė „Tiesioginė linija su V. Putinu“ dažnai laikoma tiesiog surežisuotu spektakliu.  

„Tie nesibaigiantys kaltinimai sukuria pagrindą imtis suvaržymo priemonių. Taip galvoja tie, kurie pasitelkia tokius darbo su Rusija būdus. Kodėl taip daroma? Todėl, kad Rusiją mato kaip grėsmę, mato, kad Rusija jiems tampa konkurente“, – aiškino V. Putinas.  

Jis pareiškė, kad tai yra „labai klaidinga politika“. „Reikia ne suvaržyti ką nors, taip pat ir Rusiją, o užmegzti konstruktyvų bendradarbiavimą, ir tada bendras poveikis pasaulinei ekonomikai bus išskirtinai teigiamas“, – kalbėjo V. Putinas.

Jis taip pat tvirtino, kad partneriams šis supratimas vis dėlto jau ateina. „Daugelyje šalių politiniame lygmenyje jau kalbama apie būtinybę kurti normalius santykius“, – tvirtino V. Putinas.

Priminė perspėjęs verslininkus

V. Putinas taip pat sakė, kad Vakaruose Rusijos verslas persekiojamas ir jam sudaromos darbui neįmanomos sąlygos.

Rusijos prezidentas priminė, kad perspėjo Rusijos verslininkus, jog Didžiojoje Britanijoje jiems gali iškilti problemų.

„Ir perspėdamas rekomendavau mūsų verslui savo kapitalą laikyti visų pirma tėvynėje, Rusijoje, laikyti ten, kur jis uždirbtas, išnaudoti jį Rusijos ekonomikos vystymui“, – kalbėjo V. Putinas, atsakinėdamas į klausimą apie situaciją, su kuria Britanijoje susidūrė Rusijos verslininkas Romanas Abramovičius.   

Pasisakė apie Skripalius

Komentuodamas situaciją dėl Didžiojoje Britanijoje apnuodytų dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukros Julijos, V. Putinas pareiškė, kad Rusija turi turėti galimybę bendrauti su savo piliečiais ir dalyvauti atliekant tyrimą.  

Jis taip pat aiškino, kad, jei Skripaliai būtų apnuodyti kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga, jie būtų mirę per keletą minučių ar sekundžių.

„Ačiū Dievui, to neįvyko. Vadinasi, mes turime reikalą su kažkuo kitu... Mums labai norėtųsi, kad mums duotų galimybę susitikti su mūsų piliečiais, šiuo atveju – Julija, ir duotų galimybę visaverčiai dalyvauti tyrime“, – teigė V. Putinas. 

Kliuvo Baltijos šalims

V. Putinui taip pat buvo užduotas klausimas apie Latviją, kurioje neva pažeidžiamos rusų teisės, neleidžiama mokytis rusų kalba. Atsakydamas į jį V. Putinas kažkodėl kalbėjo apie visas tris Baltijos valstybes.

„Priemonės, kuriomis mes ginsime savo tautiečių Baltijos šalyse interesus, turi nepabloginti jų padėties tose šalyse. Todėl vedame dialogą su partneriais Europos Sąjungoje, tikiuosi, kad jie susigės“, – kalbėjo V. Putinas.

Atsakė dėl trečiojo pasaulinio karo galimybės 

V. Putinas sulaukė klausimo ir apie tai, ar įmanomas trečiasis pasaulinis karas. Atsakydamas Rusijos prezidentas pacitavo Albertą Einsteiną: „Nežinau, kokiomis priemonėmis bus kariaujamas trečiasis pasaulinis karas, bet ketvirtasis – su akmenimis ir lazdomis.“

Anot V. Putino, supratimas, kad trečiasis pasaulinis karas bus civilizacijos pabaiga ir turėtų sulaikyti nuo kraštutinių ir pavojingų veiksmų tarptautiniuose santykiuose.

„Po Antrojo pasaulinio karo gyvename santykinai globalios taikos sąlygomis. [...] Abipusio sunaikinimo baimė visada sulaikė pagrindines karines valstybes nuo aštrių judesių ir privertė gerbti viena kitą“, – kalbėjo V. Putinas.

Siūlo kardinaliai liberalizuoti pilietybės gavimo procedūrą

V. Putinas taip pat sakė manąs, kad būtina palengvinti Rusijos pilietybės gavimo procedūrą ir visų pirma – tėvynainiams.

„Aš giliai įsitikinęs, kad mes turime liberalizuoti viską, kas susiję su Rusijos pilietybės įgijimu. [...] Šioje sferoje turi būti imtasi rimtų, kardinalių priemonių, žinoma, atsižvelgiant į Rusijos piliečių, gyvenančių tuose ar kituose regionuose, interesus ir atsižvelgiant į situaciją darbo rinkoje“, – teigė V. Putinas.

Pažadėjo neblokuoti „YouTube“ ir „Instagram“

Tuo metu metu tinklaraštininkams Rusijos prezidentas pažadėjo neblokuoti „YouTube“ ir „Instagram“. Jis taip pat kalbėjo, kad situacijoje su „Telegram“ saugumo klausimai yra svarbiausi, bet jis skatins specialiąsias tarnybas užtikrinti saugumą, neapribojant interneto laisvės.

„Saugumo klausimai svarbiausi – ar ne taip? Bet aš pats dirbau specialiosiose tarnybose ir žinau, kad visų lengviausia – uždrausti. Sunkiau rasti civilizuotus sprendimo būdus. Todėl aš skatinsiu visus savo kolegas eiti būtent šiuo keliu – spec. tarnybos, teisėtvarkos institucijos turėtų naudoti šiuolaikinius būdus kovai su teisės pažeidimais, tarp jų teroro išpuoliais, neapribodami laisvės, taip pat ir interneto, erdvės“, – sakė Rusijos prezidentas.    

Linija tiesioginė, o klausimai pateikti iš anksto

Rusijos prezidento atsakymai per TV į šalies gyventojų klausimus vadinami „Tiesiogine linija su V. Putinu“, nors klausimai pateikti iš anksto. Jie būdavo rengiami, ir kai V. Putinas buvo prezidentas, ir ministras pirmininkas, tad šįkart jis 16-ą kartą turėjo progos pademonstruoti, kad esą ryžtingai sprendžia kasdienes žmonių problemas ir gina Rusijos interesus.

Šįkart, per inauguraciją žadėjęs gerinti žmonių gyvenimą, daugiausia kalbėjo apie kasdienius sunkumus, o kad įspūdis būtų stipresnis, ministrams ir regionų gubernatoriams nurodyta būti kabinetuose, kad per vaizdo ryšį tiesiogiai galėtų perduoti žmonių reikalavimus. Salėje šį kartą nebuvo visuomenės atstovų, kurie galėtų paklausti tiesiogiai, tik vadinamieji savanoriai.

Paprastai prezidentui pateikiama daug klausimų, kuriuos nesunkiai galėtų išspręsti vietos valdininkai, bet kai Rusijos gyventojai jau įprato, kad nei gubernatoriai, vietos deputatai, teismai, nei demonstracijos jiems nepadės, laukia šio kartą per metus atsiveriančio pažadų „langelio“.

V. Putinui pateikta daugiau nei pusantro milijono klausimų – daug apie kitą savaitę prasidedantį pasaulio futbolo čempionatą, taip pat, kodėl Rusijoje brangsta benzinas, kada pagerės santykiai su Vakarais, kada vėl susitiks su Donaldu Trumpu.

Parengė Jurgita Kuzmickaitė 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt