Pasaulyje

2018.06.07 12:10

Ispanija prisaikdino naują proeuropietišką vyriausybę

BNS2018.06.07 12:10

Ispanijoje ketvirtadienį prisaikdinta socialistų premjero Pedro Sanchezo naujoji proeuropietiška vyriausybė, kurioje dirbs daugiausiai moterų per visą dabartinę šalies istoriją.

46 metų P. Sanchezo, kuris praėjusį penktadienį per balsavimą dėl nepasitikėjimo nušalino konservatorių premjerą Mariano Rajoy, vyriausybėje yra 11 moterų ir šeši vyrai, tarp jų – astronautas Pedro Duque, gausiantis mokslo ministro portfelį.

Dabartinė Europos Komisijos biudžeto departamento vadovė Nadia Calvino taps ekonomikos ministre, o buvęs Europos Parlamento pirmininkas Josepas Borrellis – užsienio reikalų ministru.

P. Sanchezas sakė, kad jo vyriausybė „atspindi tai, kas yra geriausio visuomenėje“, kurią jis apibūdino kaip sudarytą iš vyrų ir moterų, senų ir jaunų žmonų, suleidusią šaknis į Europos Sąjungą.

Tačiau tai taip pat yra mažumos vyriausybė, nes socialistai turi tik 84 deputatus 350 vietų parlamente.

Dėl šios priežasties vyriausybei bus sunku valdyti, nes reikės kliautis kraštutinių kairiųjų partijos „Podemos“ ir baskų bei katalonų nacionalistų deputatais, parėmusiais P. Sanchezo inicijuotą balsavimą dėl nepasitikėjimo veteranu M. Rajoy.

Naująją vyriausybę prisaikdins karalius Felipe VI.

Buvę teisėjai, prokurorai

Naujajame ministrų kabinete yra du socialistai veteranai – vicepremjerė Carmen Calvo ir J. Borrellis.

C. Calvo, kuri 2004–2007 metais dirbo kultūros ministro poste, taip pat bus lygybės ministrė. Lygybė yra P. Sanchezo vyriausybės prioritetas šalyje, kur moterys kovo 8 dieną surengė beprecedentį streiką už savo teises.

C. Calvo, Reuters/Scanpix nuotr.

Teisingumo ministeriją perima kovos su terorizmu prokurorė Dolores Delgado, Gynybos ministeriją – buvusi Aukščiausiojo Teismo teisėja Margarita Robles. Moterys taip pat vadovaus švietimo, įdarbinimo, sveikatos apsaugos politikai.

Vidaus reikalų ministru paskirtas buvęs Nacionalinio Teismo teisėjas Fernando Grande-Marlaska, kuris nagrinėdavo bylas prieš baskų separatistų grupuotę ETA.

Moterys taip pat vadovaus ekonominei komandai P. Sanchezo vyriausybėje, kurios pagrindinis prioritetas, kaip sakė premjeras, bus Madrido įsipareigojimai ES mažinti deficitą.

Ispanija pažadėjo 2018 metais sumažinti savo deficitą iki 2,2 proc. BVP ir tokiu būdu pagaliau neviršyti Briuselio nustatyto 3 proc. limito.

Naujoji ekonomikos ministrė N. Calvino turi 12 metų patirtį aukštuose postuose Briuselyje.

Tuo tarpu biudžeto ministre taps Maria Jesus Montero, panašų darbą dirbusi regioniniu lygiu pietinėje Andalūzijoje.

„Stabilumo vardan“ P. Sanchezas taip pat pažadėjo įgyvendinti 2018 metų biudžetą, parengtą ankstesnės konservatorių vyriausybės.

Tarp svarbiausių biudžeto priemonių yra mažiausių pensijų didinimas 1–3 proc. ir atlyginimų didinimas valstybės tarnautojams.

Kitais metais šalyje vyks municipaliniai, regioniniai ir europiniai rinkimai.

Katalonai, astronautas, rašytojas

P. Sanchezo naujojoje komandoje, kurią socialistų lyderis karaliui pristatė trečiadienį, taip pat yra mokslo, inovacijų ir universitetų ministras. Juo tapo pirmasis Ispanijos astronautas P. Duque.

Įsibėgėjant „Brexit“ procesui, Italijoje į valdžią atėjus euroskeptiškai populistų vyriausybei, naujasis Ispanijos ministrų kabinetas išsiskiria proeuropietiškumu.

Europos Komisija sveikino N. Calvino paskyrimą ekonomikos ministre, be to, J. Borrellis 2004–2007 metais buvo Europos Parlamento pirmininkas.

J. Borrellis (kairėje), Reuters/Scanpix nuotr.

Šis katalonas, kuris kategoriškai nepritaria savo gimtojo regiono nepriklausomybės judėjimui, turės užsienyje ginti vyriausybės įsipareigojimus dėl Ispanijos vienybės.

J. Borrellis yra sakęs, kad ankstesnė konservatorių vyriausybė buvo „labai bloga“ kalbant apie viešuosius ryšius užsienyje katalonų separatistų klausimu.

Kasdieniais Madrido santykių su Ispanijos regionais klausimais rūpinsis kita katalonė – Meritxell Batet. Jai tenka sunki užduotis bandyti švelninti situaciją itin susiskaldžiusiame savo pačios regione.

Tuo tarpu kultūros ministru tampa apdovanojimų pelnęs rašytojas Maximas Huerta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.