Pasaulyje

2018.06.05 15:46

Iranas oficialiai informavo JT, kad didins urano sodrinimo pajėgumus

BNS 2018.06.05 15:46

Iranas pranešė Tarptautinei atominės energetikos agentūrai (TATENA), kad pradėjo vykdyti planą didinti savo urano sodrinimo pajėgumus, antradienį paskelbė Irano atominės energetikos organizacijos vadovas Ali Akbaras Salehi.

„Vakar agentūrai buvo įteiktas laiškas dėl tam tikros veiklos pradžios“, – sakė A. A. Salehi, kuris taip pat yra šiitiškos respublikos viceprezidentas.

„Jei bus tinkamos sąlygos, galbūt rytoj vakare Natanze galėsime paskelbti apie naujų (urano sodrinimo) centrifugų gamybos centro atidarymą“, – sakė A. A. Salehi, kurio žodžius citavo konservatyvi naujienų agentūra „Fars“.

„Tai, ką darome, nepažeidžia (2015 metų) susitarimo“, – sakė jis ir nurodė, kad tai tik gamybos proceso pradžia, kuri „nereiškia, kad pradėsime surinkinėti centrifugas“.

Pagal 2015 metų susitarimą su šešiomis didžiosiomis pasaulio valstybėmis Iranas gali gaminti centrifugų dalis, tačiau su sąlyga, kad pirmąjį dešimtmetį pačių centrifugų nepaleis.

A. A. Salehi taip pat pabrėžė, jog šie žingsniai „nereiškia, kad derybos (su Europa) žlugo“.

JAV praėjusį mėnesį paskelbė, kad traukiasi iš šio susitarimo, o Europos vyriausybės nuo to laiko bando jį gelbėti.

JAV taip pat nurodė, kad iki lapkričio sugrąžins sankcijas užsienio kompanijoms, dirbančioms Irane.

Kitos sutartį pasirašiusios šalys – Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija, Kinija ir Rusija – pažadėjo nesitraukti iš sutarties, bet daugelis jų kompanijų jau pradėjo mažinti darbo Irane apimtį.

Pirmadienį Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei perspėjo Europą, kad „Iranas niekada netoleruos sankcijų sukeliamų kančių drauge su branduolinės programos suvaržymais“, ir paragino pasirengti spartinti urano sodrinimą.

Iranas tvirtina, kad jo branduolinės programos tikslai yra tik civiliniai, bet oponentai JAV, Izraelyje ir Saudo Arabijoje kaltina Teheraną siekiu pasigaminti atominę bombą.