Pasaulyje

2018.06.04 19:23

S. Arabija pradeda išdavinėti vairuotojo pažymėjimus moterims

BNS2018.06.04 19:23

Saudo Arabija pirmadienį, pirmąkart per keletą dešimtmečių, pradėjo išdavinėti moterims vairuotojo pažymėjimus, pranešė valstybinė žiniasklaida.

„Eismo generalinė direkcija šiandien pradėjo keisti karalystėje pripažintus tarptautinius vairuotojo pažymėjimus į Saudo Arabijos pažymėjimus, artėjant birželio 24 dienai, kai bus moterims bus leista vairuoti“, – paskelbė oficialioji naujienų agentūra „Saudi Press Agency“.

„Pirmoji moterų grupė šiandien gavo savo Saudo Arabijos vairuotojo pažymėjimus“, – nurodė agentūra.

Jos pranešime nurodoma, kad keliose karalystės vietose pradėta keisti tarptautinius pažymėjimus į nacionalinius. Moterys, panorusios pasikeisti savo pažymėjimus, turėjo išlaikyti „praktinį testą“.

Vis dėlto nepranešama, kiek pirmąją dieną buvo išduota vairuotojo pažymėjimų.

Anksčiau Saudo Arabijos moterys buvo paskelbusios peticiją, ragindamos vyriausybę panaikinti draudimą joms vairuoti, ir protestuodamos net sėsdavo prie vairo.

Manoma, kad už sprendimo panaikinti draudimą stovi įtakingas 32 metų sosto įpėdinis Mohammedas bin Salmanas. Jis savo konservatyvioje šalyje stumia virtinę reformų.

Jo reformų plane laikotarpiui iki 2030 metų numatoma, kad prasidėjus erai „po naftos“ moterys sudarys beveik trečdalį darbo jėgos. Šiuo metu šis skaičius yra 22 procentai.

Sprendimas leisti moterims vairuoti gali suteikti joms mobilumo, kurio reikia norint dirbti.

Saudo Arabijos moterims nebereikia vyrų leidimo norint pradėti verslą.

Tačiau šalies aktyvistai sako, kad socialiniai pasikeitimai bus tik kosmetiniai, jei nebus išardyta nelanksti globojimo sistema, pagal kurią moterys turi gauti giminaičio vyro leidimą studijuoti, keliauti ir užsiimti kita veikla.

Vis dėlto ant tų reformų krito šešėlis, kai Saudo Arabija praėjusią savaitę paskelbė, kad 17 asmenų buvo sulaikyti dėl „kenkimo“ karalystės saugumui.

Pasak žmogaus teisių gynėjų, minėti žmonės buvo areštuoti už tai, kad kovojo už teisę vairuoti ir siekė atsisakyti vyrų priežiūros.

Pasak pareigūnų, aštuoni įtariamieji buvo „laikinai paleisti“ į laisvę, kol bus baigtas jų bylų tyrimas.

Devyni įtariamieji, tarp jų keturios moterys, tebėra sulaikyti, nes jie „prisipažino“ dėl ištisos virtinės kaltinimų, tokių kaip įtartini ryšiai su „priešiškomis“ organizacijomis, nurodė „Saudi Press Agency“.

Valstybinė žiniasklaida kai kuriuos suimtuosius anksčiau pavadino išdavikais ir „ambasadų agentais“.

Aktyvistai tokius pranešimus pasmerkė ir tvirtino, kad tai yra „šmeižto“ kampanija. Ši suėmimų banga taip pat sulaukė kritikos iš užsienio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt