Pasaulyje

2018.06.03 09:41

G-7 ministrų susitikime JAV sąjungininkės piktinosi dėl įvestų muitų

BNS 2018.06.03 09:41

Pagrindiniai Vašingtono sąjungininkai per Didžiojo septyneto (G-7) šalių ministrų susitikimą Kanadoje šeštadienį perdavė vieningą šoko ir nerimo žinią, paragindami JAV prezidentą Donaldą Trumpą panaikinti sunkius muitus metalams.

Pasaulio ekonomikai priartėjus prie visapusiško prekybos konflikto, ginčas turi tęstis ir kitą savaitę Kvebeke Kanadoje įvyksiančiame G-7 viršūnių susitikime, kur D. Trumpas susitiks su kitais valstybių vadovais.

Į šiaurę nuo Vankuverio Britų Kolumbijoje esančiame kalnų kurorte Visleryje įvykusiame G-7 ministrų susitikime JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas nepritapo prie daugumos. Svarbios prekybos partnerės priekaištavo dėl D. Trumpo prekybos puolimo keliais frontais, o jų vyriausybės paskelbė apie atsakomąsias priemones ir teisinius iššūkius.

Finansų ministrai ir centrinių bankų vadovai vienas po kito kalbėjo apie pasipiktinimą ir pojūtį, kad senas sąjungininkas išduoda jų šalis.

Tačiau S. Mnuchinas neteikė didelės reikšmės nesutarimams ir sakė, kad Jungtinės Valstijos yra įsipareigojusios dėl G-7 proceso.

Skelbdamas susitikimo pabaigą Kanados finansų ministras Billas Morneau sakė, kad jo ir penkių kitų šalių vyriausybės paragino S. Mnuchiną perduoti jų „vieningą susirūpinimą ir nusivylimą“ dėl D. Trumpo administracijos įvestų didelių JAV muitų plienui ir aliuminiui.

„Mes pasakėme, jog bendrai tikimės, kad jis parveš žinią apie apgailestavimą ir nusivylimą dėl Amerikos veiksmų ir susirūpinimą, kad jie nėra konstruktyvūs“, – sakė B. Morneau.

Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire`as taip pat išreiškė savo šalies pasipiktinimą: „Noriu aiškiai pasakyti, kad nuo JAV administracijos priklauso teisingų sprendimų priėmimas situacijai palengvinti.“

Tai, ar bus išvengta prekybos karo, „priklausys nuo sprendimo, kurį (JAV) administracija pasirengusi priimti artimiausiomis dienomis ir valandomis“, pažymėjo jis ir pridūrė: „Aš nekalbu apie artimiausias savaites.“