Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Talibų pašauta paauglė: knygos ir rašikliai – mūsų galingiausi ginklai

ELTA 2015.09.08 13:45

Pakistanietė paauglė Malala Yousafzai, kuri kovoja už nemokamą privalomą švietimą visiems vaikams ir dėl to buvo pašauta talibų pernai spalį, sakė kalbą Jungtinėse Tautose (JT), praneša BBC.

Pakistanietė paauglė Malala Yousafzai, kuri kovoja už nemokamą privalomą švietimą visiems vaikams ir dėl to buvo pašauta talibų pernai spalį, sakė kalbą Jungtinėse Tautose (JT), praneša BBC.

M. Yousafzai, penktadienį JT būstinėje Niujorke sakydama viešą kalbą, paminėjo savo 16 gimtadienį. Ji kalbėjo per specialų jaunimo susitikimą, kuriame dalyvavo per 500 mokinių. Paauglė ragino pasaulio lyderius pakeisti savo strategiją ir labiau skatinti taiką ir pridūrė, kad kovoja už moterų teises, nes moterys labiausiai kenčia. M. Yousafzai teigė, kad politikai turėtų skubiai imtis veiksmų ir užtikrinti, kad kiekvienas vaikas turėtų teisę į švietimą.

„Paimkime savo knygas ir rašiklius. Jie yra mūsų galingiausi ginklai, – sakė M. Yousafzai. – Vienas vaikas, vienas mokytojas, vienas rašiklis ir viena knyga gali pakeisti pasaulį. Švietimas yra vienintelė išeitis.“

M. Yousafzai penktadienį JT generaliniam sekretoriui Ban Ki-moonui įteikė peticiją su daugiau nei 3 mln. parašų. Joje reikalaujama visiems prieinamo švietimo. Renginį, pramintą Malalos diena, organizavo buvęs Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Gordonas Brownas, kuris dabar yra JT specialusis atstovas pasaulio švietimo klausimais. G. Brownas sakė, kad reikia skubiai didinti švietimo prieinamumą. Anot G. Browno, įmanoma iki 2015 metų pasiekti, kad švietimas būtų prieinamas visiems vaikams.

Į susirinkusiuosius kreipėsi ir JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas, kuris sakė, kad M. Yousafzai ragina pasaulio lyderius laikytis savo pažadų ir investuoti į jaunimą bei į pirmą vietą iškelti švietimą.

Pakistane pernai spalio mėnesį talibai įsiveržė į mokyklinį autobusą ir šovė M. Yousafzai į galvą, nes ji internete viešai pasisakė už mergaičių teisę į švietimą. Po užpuolimo ji buvo nuskraidinta gydytis į Didžiąją Britaniją ir dabar gyvena Birmingeme.

Visame pasaulyje apie 57 mln. žmonių vis dar neturi galimybės mokytis, o ketvirtadalis merginų nėra baigusios pradinės mokyklos. Humanitarinės paramos organizacijos teigia, kad mergaičių švietimas yra ypač didelė problema Pakistane.