Pasaulyje

2018.05.31 18:05

Graikai organizuoja naujus protestus dėl Makedonijos pavadinimo

BNS2018.05.31 18:05

Graikai nesutinka su kompromisiniu pasiūlymu, kuris galėtų išspręsti užsitęsusius nesutarimus tarp Graikijos ir Makedonijos dėl pastarosios pavadinimo ir kitą savaitę surengs protestų šiauriniuose šalies miestuose, ketvirtadienį pranešė protestų organizatoriai.

„Visuose didesniuose (Šiaurės Graikijos) miestuose organizuojami protestai... Mūsų komitetas kol kas ėmėsi organizuoti protestus 13 miestų“, – sakė vienas akcijos organizatorių Michalis Patsikas spaudos konferencijoje.

Demonstracijos turėtų prasidėti kitą trečiadienį, apie naujas jų vietas bus paskelbta pirmadienį, sakė M. Patsikas. Tačiau protestus rengiančių miestų sąraše kol kas nėra šiaurinio Salonikų miesto ir sostinės Atėnų.

Buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos prezidentas Zoranas Zajevas trečiadienį pranešė, kad derybos su Atėnais, kuriomis siekiama išspręsti 27 metų ginčą, pasiekė „paskutinį etapą“.

„Mes pritariame šio susitarimo pagrindams ir principams“, – sakė Z. Zajevas žurnalistams Skopjėje.

Iš esmės susitarta, kad šalies pavadinime bus žodis „Makedonija“. Tačiau dauguma graikų priešinasi šiam sprendimui, nes taip vadinasi jų šiaurinė Makedonijos provincija – garsaus senovės graikų karvedžio Aleksandro Makedoniečio gimtinė.

Šis ginčas tęsiasi nuo 1991 metų, kai Skopjė paskelbė nepriklausomybę nuo Jugoslavijos.

Atėnai prieštarauja, kad jos kaimyninė valstybė oficialiai vadintųsi Makedonijos Respublika.

Graikija nori, kad pavadinimas būtų pakeistas, įtvirtintas konstitucijos pataisa ir turėtų erga omnes poveikį, t. y. būtų naudojamas tiek šalies viduje, tiek už jos ribų.

Šis užsitęsęs Atėnų ir Skopjė ginčas yra kliūtis Makedonijos narystės ES ir NATO siekiams, nes Graikija gali juos vetuoti.

Dešimtys šalių, tarp jų JAV ir Rusija, jau pripažino šią valstybę kaip „Makedoniją“.

Derybose buvo siūlomi keli galimi pavadinimai, iš kurių dažniausiai minimi – Aukštutinė Makedonija ir Naujoji Makedonija.

Anksčiau šiais metais dešimtys tūkstančių žmonių išėjo į Atėnų ir Salonikų gatves protestuoti prieš kompromisinį siūlymą įtraukti žodį „Makedonija“ į šios buvusios Jugoslavijos respublikos pavadinimą.

Paskelbus, kokiam pavadinimui pritarė Graikijos vyriausybė, Atėnuose bus organizuojama dar viena demonstracija, pranešė organizatoriai, kuriuos palaiko graikų diaspora, dvasininkai ir Graikijos merų asociacija.

„Atrodo, kad vyriausybė negavo mūsų žinutės (praėjusį kartą), – sakė M. Patsikas. – Mes nesame valkatų armija.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt