Pasaulyje

2018.05.30 19:38

A. Babčenka gyvas, jo mirtis buvo inscenizuota

DELFI.lt 2018.05.30 19:38

Trečiadienį Kijeve įvyko neįtikėtinas dalykas – anksčiau skelbta, kad žinomas rusų žurnalistas, Kremliaus kritikas Arkadijus Babčenka yra nužudytas, tačiau paaiškėjo, kad jis yra gyvas. Tai skelbia net keli šaltiniai. Paskelbta, kad šis tariamas žurnalisto nužudymas – specialioji Ukrainos saugumo tarnybų operacija.

Primename, kad antradienį vėlai vakare paskelbta, kad Rusijos opozicijos žurnalistas A. Babčenka buvo nužudytas prie savo namų Kijeve. Skelbta, kad tariamas žudikas tris kartus šovė jam į nugarą, kai žurnalistas ėjo namo iš parduotuvės. Trečiadienį paaiškėjo, kad visa tai buvo inscenizuota. Ukrainos saugumo vadovas Vasylis Hrycakas pareiškė, kad jo agentūra surežisavo žurnalisto mirtį, kad sugautų asmenis, norėjusius jį nužudyti.

Per Ukrainos saugumo tarnybos surengtą spaudos konferenciją A. Babčenka pats pasirodė priešais kameras ir atsiprašė visų, taip pat savo žmonos, kuri apie šią operaciją nieko nežinojo.

Jis taip pat padėkojo Ukrainos saugumo tarnybai, kad ši išgelbėjo jam gyvybę.

Ši operacija buvo rengiama du mėnesius. Prieš mėnesį jis buvo su ja supažindintas.

„Per šį mėnesį aš pamačiau, kaip vaikinai dirba, kaip jie aria... Visą šį mėnesį mes palaikėme ryšį, mąstėme, tobulinome planą, veikėme. Galiausiai rezultatu tapo šita operacija“, – teigė jis.

Pasak A. Babčenkos, jį nužudyti veikiausiai buvo planuojama artėjant Čempionų lygos finalui Kijeve.

„Iš tikrųjų buvo užkirstas kelias kitiems, veikiausiai kur kas didesnio masto ir rimtesniems teroristiniams aktams, kurie buvo rengiami ir buvo rengiami rimtai. Todėl tai, kas prieš savaitę buvo kalbama Rusijoje, jog Kijeve kažkokia „Islamo valstybė“ prieš Čempionų lygą rengia teroristinius išpuolius, tai, pagal viską sprendžiant, tai turėjau būti aš“, – sakė A. Babčenka.

Jo teigimu, tai, kad užsakovams buvo parodyta jo nuotrauka, kuri yra įklijuota tik jo Rusijos piliečio pase ir kurią turi tik pasų poskyris, rodo, kad informacija buvo gauta iš Rusijos specialiųjų tarnybų.

A. Babčenka pabrėžė, kad sulaukęs pasiūlymo sudalyvauti šioje operacijoje, jis neturėjo jokių priežasčių atsisakyti. „Aš sutikau. Šią operaciją ruošėme visą mėnesį“, – sakė žurnalistas.

„Iš ten jutome didelį spaudimą, šiam užsakymui įvykdyti buvo duotos dvi savaitės. Tuomet jie pradėjo skubinti, manė, kad vis dėlto prieš Čempionų lygą, teko kažkaip išsisukinėti, prigalvoti kliūčių, dėl to ir koją teko susilaužyti, nors jos ir nelaužiau. Vėliau teko kažkur išvažiuoti“, – pridūrė A. Babčenka.

Prieš A. Babčenkai pasirodant eteryje, saugumo tarnybos vadovas Vasylis Hrycakas sakė, kad įsakymas likviduoti A. Babčenką pasiekė iš Rusijos specialiųjų tarnybų. Žinybos vadovas teigė, kad pilietis, kurio pavardė prasideda raide G, reikiamų žmonių rado tarp antiteroristinės operacijos kovotojų.

Skelbė apie FSB žudiką

Kiek anksčiau paskelbta, kad prieš žurnalisto Arkadijaus Babčenkos tariamą nužudymą į Kijevą atvyko gerai žinomas Rusijos saugumo tarnybos žudikas, pravarde Validolis, skelbia „KavkazCentr“.

Skelbiama, kad į Kijevą Čečėnijos pilietis Validas Lurachmanovas, dar žinomas kaip Aleksandras Smirnovas, atvyko gegužės 3 dieną. Remiantis šaltiniais, jis į Ukrainos teritoriją pateko pasinaudojęs padirbtu pasu.

„Kol kas neaišku, kokiu tikslu jis atvyko. Neatmetama galimybė, kad Rusijos saugumo tarnybos žudikas sekė paskui dar vieną auką ir į Ukrainą atvyko konkrečiu tikslu – surengti dar vieną nusikaltimą“, – teigia „KavkazCentr“.

Skelbiama, kad žudikas 2016 metais buvo sulaikytas Turkijoje. Ten jis buvo apkaltintas Abdulvachido Edilgerijevo nužudymu, kitų čečėnų nužudymų planavimu ir šnipinėjimu Rusijos naudai.

Po metų žudikas ir dar vienas kaltinamasis buvo perduoti Rusijai – išmainyti į Ilmo Umerovo ir Achmeto Čijgozo paleidimą į laisvę.

Kai viešai nebuvo žinoma, kad žurnalisto nužudymas buvo inscenizuotas, Ukrainos pareigūnai dėl jo tariamos mirties apkaltino Rusiją. Tuo metu Kremlius pasmerkė rusų žurnalisto Arkadijaus Babčenkos nužudymą Kijeve ir ragino tarptautinę bendriją griežtai sureaguoti į sąlygas, kuriomis Ukrainoje dirba žiniasklaidos atstovai.

1977 metais gimęs Arkadijus Babčenko 2008 metais buvo Penkių dienų karo liudininku ir keliavo iki Gruzijos Gorio miesto kartu su Rusijos pusėje kariavusių čečėnų batalionu „Vostok“, kuriam tuo metu vadovavo Sulimas Jamadajevas. Grįžęs iš Pietų Osetijos, Arkadijus Babčenko parašė reportažų seriją, kuriuos iliustravo atviromis ir gana baisiomis nuotraukomis.