Pasaulyje

2018.05.30 16:54

G. Landsbergis ragina užkirsti kelią Kremliui piktnaudžiauti „Interpolo“ sistema

LRT.lt2018.05.30 16:54

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis kreipėsi į tarptautinę bendruomenę, ragindamas iš tarptautinės kriminalinės policijos organizacijos „Interpolas“ informacinės sistemos nedelsiant pašalinti bet kokius Rusijos prašymus imtis veiksmų dėl žinomo Kremliaus kritiko Billo Browderio, rašoma pranešime spaudai.

Reaguodamas į trečiadienį Ispanijoje įvykusį Billo Browderio sulaikymą ir sveikindamas po to sekusį greitą jo paleidimą, TS-LKD pirmininkas išreiškė susirūpinimą, kad p. B. Browderis, aktyvus kovotojas prieš Kremliaus režimą ir  žmogaus teisių pažeidimus Rusijoje, buvo sulaikytas pagal Rusijos prašymą „Interpolui“.

„Billas Browderis yra Rusijos demokratinių jėgų draugas. Jis yra Rusijos kalėjime mirusio Sergejaus Magnickio, išaiškinusio plataus masto pinigų plovimo korupcines Rusijos valdžios schemas, buvęs darbdavys ir Magnickio įstatymo propaguotojas, dėl šios savo veiklos tapęs asmeniniu Vladimiro Putino priešu, – rašoma G. Landsbergio pareiškime. – Tad nenuostabu, kad Rusijos valdžios atstovai nuolat siekia B. Browderio arešto ir ekstradicijos į Rusiją, šiam tikslui bandydami panaudoti tarptautinę „Interpolo“ sistemą. Šokiruoja tai, kad nepaisant to, kad Browderis yra akivaizdžiai persekiojamas dėl politinių motyvų ir Rusijos pateikti arešto orderiai dėl šios priežasties ne kartą buvo atmesti, areštas galų gale vis tiek buvo įvykdytas ir Kremliaus planas beveik pavyko. Laimei, klaida buvo skubiai ištaisyta.“

TS-LKD ragina „Interpolą“ nedelsiant iš savo informacinės sistemos išimti bet kokius Rusijos reikalavimus, nukreiptus prieš p. Billą Browderį, peržiūrėti teisinį reguliavimą ir taisykles tam, kad būtų užkirstas kelias Rusijos ir kitų nedemokratinių valstybių politiškai motyvuotiems arešto prašymams, bei imtis kitų priemonių, kad „Interpolo“ sistema nebūtų naudojama politiniam susidorojimui prieš Kremliaus režimo kritikus.

„Tarptautinė demokratinė bendruomenė privalo užtikrinti, kad nepasikartotų B. Browderio ir kiti panašūs atvejai, kai siekiant užčiaupti kritikos balsą, Rusijos režimas persekioja asmenis naudojantis tarptautinio policijos ir teisėsaugos bendradarbiavimo sistema, – sakoma TS-LKD pareiškime. – Kviečiame visas demokratines valstybes kaip įmanoma greičiau priimti Magnickio įstatymą, užšaldant sąskaitas asmenims, kurie kaltinami žmogaus teisių pažeidimais ir korupcija, taip pat pritaikyti ribojančias priemones prieš su Kremliumi susijusius oligarchus ir jų verslą.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.