Naujienų srautas

Pasaulyje2013.07.12 08:19

Airijos parlamentas pritarė abortų legalizavimui išimtiniais atvejais

DELFI.lt 2013.07.12 08:19

Po audringų diskusijų Airijos parlamentas visgi nubalsavo už tai, kad abortai būtų leidžiami išskirtiniais atvejais, jei yra pavojus gyvybei arba, jei besilaukianti moteris dėl to gali pasitraukti iš gyvenimo.

Po audringų diskusijų Airijos parlamentas visgi nubalsavo už tai, kad abortai būtų leidžiami išskirtiniais atvejais, jei yra pavojus gyvybei arba, jei besilaukianti moteris dėl to gali pasitraukti iš gyvenimo.

Šį įstatymo projektą dar turi patvirtinti Aukštieji rūmai.

Įstatymo projektas numato, kad abortą galima atlikti tuomet, kai dėl nėštumo moteris gali nutraukti savo pačios gyvybę. Už jį pasisakė 127 parlamentarai, 31 jam nepritarė, rašo Bbc.co.uk.

Debatai dėl abortų smarkiai suskaldė katalikišką šalį.

Priešininkai tvirtina, kad jis gali paskatinti abortus platesniu mastu.

Kiti sako, kad įstatymo projektas yra pernelyg ribotas, nes jame nenumatoma galimybė nutraukti nėštumą išžaginimų ar kraujomaišos atvejais arba kai vaisius yra apsigimęs.

Abortai neleidžiami ir tuo atveju, kai vaisius negali išgyventi ne gimdoje.

Abortų priešininkai teigia, kad šis įstatymo projektas pirmą kartą Airijoje leis sąmoningai žudyti negimusius kūdikius. Jiems tai reiškia ne tik religinę, bet ir žmogaus teisių dilemą, kadangi jie mano, jog nėštumo metu motina ir vaisius turi vienodas teises gyventi.

Parlamento nariai šį pasiūlymą parėmė penktadienį netrukus po vidurnakčio – po dviejų audringų diskusijų posėdžių.

Abortų šalininkai tvirtina, kad šis įstatymo projektas toliau ignoruoja faktą, jog Airijoje vidutiniškai 11 moterų kasdien vyksta į Didžiąją Britaniją nutraukti nėštumo.

Nuo Aukščiausiojo teismo sprendimo 1992 metais, vadinamo X byla, abortai buvo leidžiami tik tuo atveju, kai nėštumas kėlė grėsmę moters gyvybei, bet ne sveikatos prasme.

X buvo į savižudybę linkusi 14 metų moksleivė, kurią išžagino kaimynas. Iš pradžių jai buvo uždrausta išvykti iš šalies pasidaryti abortą Didžiojoje Britanijoje. Nuo tada reali savižudybės grėsmė laikoma leistina priežastimi nutraukti nėštumą.

Tačiau per sekančius metus iki šiol nė viena vyriausybė nepriėmė įstatymų, kurie tiksliai apibrėžtų, kada gydytojai gali atlikti abortą.

Šis neaiškumas atliko lemtingą vaidmenį Savitos Halappanavar byloje. 31 metų indų kilmės stomatologė 2012 metų spalį buvo atvežta į ligoninę vykstant persileidimui. Po savaitės ji mirė dėl kraujo užkrėtimo. Gydytojai atmetė jos prašymus atlikti jai abortą. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad gydytojai negalėjo atlikti jai aborto, nes jos gyvybei nebuvo iškilęs pavojus, o kai toks pavojus jau iškilo, abortas būtų jos nebeišgelbėjęs.

Airijos koalicinė vyriausybė tvirtina, kad siūlomas įstatymas suderins teisę ir konstituciją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi