Pasaulyje

2018.05.26 22:41

Vokietija nepaiso JAV perspėjimų dėl „Nord Stream 2“

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.05.26 22:41

Rusijos prezidentas kviečia dar daugiau Europos energetikos bendrovių prisijungti prie dujotiekio „Nord Stream 2“ ir aiškina, kad kai pačioje Europoje dujų gavyba smunka, teisingiausia ir labiausiai pagrįsta ją pakeisti rusiškomis, vamzdynais tiekiamomis, dujomis. Jungtinių Valstijų diplomatijos vadovas šią savaitę pakartojo, kad sieks nutraukti dujotiekio tiesimą, siekdamas išlaisvinti Europos šalis iš rusiškų dujų pančių. Tačiau vamzdyno direktorius teigia, kad statybos terminų grasinimai nekeičia.

Žemsiurbės jau gilina vagą vamzdžiams, kuriais iš Rusijos jau kitąmet turėtų būti tiekiamos dujos. Vokietijoje visi leidimai jau išduoti, bet Europos Sąjunga dar neapsisprendusi, ar ir jūroje taikyti taisykles, draudžiančias dujų tiekėjams, tokiems kaip „Gazprom“, turėti ir vamzdynus.

Dujotiekis 2 kartus padidins Baltijos dugnu tiekiamų rusiškų dujų srautą, ir JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo sako, kad tai didintų Europos priklausomybę nuo Maskvos. Pats Donaldas Trumpas nuolat kritikuoja „Nord Stream“.

M. Pompeo susitiko su vienos iš tvirčiausių vamzdyno priešininkių Lenkijos diplomatijos vadovu. Šis pareiškė, kad Varšuvos ir Vašingtono pozicijos sutampa.

Bet Rusijos vadovas kviečia dar daugiau Europos bendrovių prisijungti. Dabar pusė „Nord Stream“ priklauso „Gazpromui“, kita pusė Vokietijos, Austrijos, Prancūzijos ir Nyderlandų bei Britanijos energetikos milžinėms. Vladimiras Putinas vilioja ir didžiausią Prancūzijos bendrovę – tada prieš Vašingtoną bus sudaręs Berlyno ir Paryžiaus ašį.

Europos bendrovių investicijos į Nord Stream siektų kone 5 mlrd. eurų. Bet jeigu Amerika įves sankcijas, kaip numato pernai priimtas įstatymas, energetikos bendrovėms gali tekti rinktis tarp šio projekto ir galimybės toliau dirbti Amerikos rinkoje.

Vokietijos užsienio reikalų ministras neskelbė, ką dėl dujotiekio išgirdo Vašingtone. Bet, pasak „Financial Times“, Amerika spaudžia Europos Sąjungą dar griežtinti sankcijas Rusijai, kaip tik kai Europos lyderiai, išgąsdinti D. Trumpo politikos, vis artėja prie V. Putino. Europa gali dar giliau skilti, nes naujoji Italijos vyriausybė nori ir dabartines sankcijas atšaukti, o Vidurio Europa lieka su Amerika.

Projekto techninis direktorius pareiškė, kad statyba prasidės, kaip ir planuota, liepą, ir Amerikos grasinimai grafikui neatsiliepė. Bet ir JAV kol kas nuo grasinimų neperėjo prie veiksmų.

Plačiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.